1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TYP Güvenlik Görevlilerine Kadro Şart! MEB'de Güvenliğin Geçicisi Olmaz
TYP Güvenlik Görevlilerine Kadro Şart! MEB'de Güvenliğin Geçicisi Olmaz

TYP Güvenlik Görevlilerine Kadro Şart! MEB'de Güvenliğin Geçicisi Olmaz

Milli Eğitim Bakanlığı MEB her yıl geçici olarak İŞKUR kapsamında TYP güvenlik görevlileri okullarda hizmet ediyor. Güvenlik görevlileri her yıl değişiyor ve sadece okulların açık olduğu belirli dönemlerde görev yapıyor. Güvenliğin geçicisi olmaz!

A+A-

Okullarımızda her geçen gün yeni bir şiddet haberi ile sarsılıyoruz. Dün de Çankırı’da Muhammed öğretmenimize bir veli şiddet uyguladı. Öncelikle öğretmenimize My Memur ailesi olarak geçmiş olsun dileklerimizi sunarken, okullarda güvenlik önlemlerinin geçici yollar yapılamayacağını bir kez daha gördük.

GÜVENLİĞİN GEÇİCİSİ OLMAZ

İŞKUR Kapsamında Toplum Yararına Programlar TYP kapsamında her yıl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitim-öğretim faaliyetleri başladıktan birkaç hafta sonrasında güvenlik görevlisi alımları yapılmaktadır. Okullar Eylül ortasında açılırken, güvenlik görevlisi alımları TYP ile ancak Ekim gibi iş başı yapabilmektedir.

1 günlük bir güvenlik açığı bile büyük önem arz ederken haftalarda güvenlik personeli olmadan okullarımız büyük risk altında. Peki güvenlik görevlisi olunca sorun sıfıra mı inecek? Geçici TYP sistemiyle maalesef hiçbir gelişme ve ilerleme olmaz!

Çünkü her yıl TYP güvenlik personeli değişmekte ve geçici olarak okullar 10 ay açıkken, TYP’liler 9 ay çalışabilmektedir. TYP geçici güvenlik personeli kadrolu olsa, okula, çevreye hakim olsa ve her yıl değişmese daha etkili, daha verimli ve güvenli bir şekilde hizmet verecektir. Geçici istihdamla 1-0 maalesef maça yenik başlıyoruz!

2019-2020 eğitim öğretim yılında sürenin daha da uzadığı düşünülürse gerek TYP’ye kadro gerekse daha ciddi bir güvenlik önlemi şarttır. Her yıl okulların ciddi bir şekilde güvenlik ihtiyacı olmaktadır. Milyonlarca KPSS adayı işsiz gencin de olduğu düşünüldüğünde okulların personel ihtiyacı geçici 9 aylık çözümlerle değil, kalıcı ve sürekli hale getirilmelidir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
7 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler