1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TYP Personel Alımları da Kadro Talepleri de Devam Ediyor
TYP Personel Alımları da Kadro Talepleri de Devam Ediyor

TYP Personel Alımları da Kadro Talepleri de Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığında geçici ve mevsimlik 10 bine yakın orman işçisi için çalışma süresi 4 ay daha uzatılmıştı. TYP için neden en ufak adım atılmıyor? Her yıl TYP çalışanları sıfırdan başlamak ve işsiz kalmak arasında bırakılıyor!

A+A-

My Memur olarak toplumumuzun tüm kesimlerini ilgilendiren haberler yapmaya, gündem oluşturmaya devam ediyoruz. Gerek memurlar için, gerek asgari ücretli çalışanlar için birçok haber yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Özellikle kamuda istihdam şekillerindeki aksaklıkları da göz önünde bulundurarak ve diplomalı milyonlarca işsiz gencimizi düşünerek TYP için bir kez daha haklı kadro talebini bu haberimizde yineleyeceğiz.

NEDEN TYP KADRO ALMALI

Her yıl özellikle eğitim-öğretim başlangıcı itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı TYP güvenlik ve temizlik görevlisi personel alımları İŞKUR aracılığıyla yapmakta. TYP’nin misyonundan uzaklaşan bu yapı ile geçici istihdam büyük sorun oluşturuyor.

Çünkü en önemli sorunlardan biri olan kalıcı istihdam ve süreklilik bu şekilde sağlanamıyor. Bir TYP personeli en fazla 9 ay çalıştıktan sonra 3 ay ara vermesi gerekiyor. Aynı iş yerinde 2. kez daha çalışma hakkı var ama o da garanti değil. Çünkü KURA için başvuru yapılaşa bile garantisi yok! 3 sefer TYP olarak da aynı işyerinde artık çalışamadığında diplomalı yüzbinlerce hatta milyonlarca KPSS adayı bile TYP’den medet umar durumu getiriliyor.

Bu kapsamda her yıl sıfırdan işe girip girebileceği belli olmayan bir çalışma sistemi ile ne aile düzeni olabilir ne de kalıcı istihdam sağlanamadığı sürece adayların mağduriyeti sona erebilir. Dolayısıyla İŞKUR TYP çalışanlarının kamuda kalıcı istihdamı taşeronlara kadro kadar hak ve büyük bir ihtiyaçtır.

Kamuda, özellikle MEB’de her yıl 10 binlerce TYP çalışanı görev alıyor ve eğitim-öğretim yılı sonunda çalışma bitiyor. Bir sonraki yıla ise garanti maalesef yok. İŞKUR TYP çalışanlarının kalıcı istihdamı için taşerona benzer bir çalışma yapılarak kamunun ihtiyacı olan personel alımları ve KPSS adaylarının talebi olan istihdam sağlanmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
9 Yorum
İlgili Haberler