1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TYP Personellerinin Görevleri Sona Eriyor! Kadro Neden Verilemiyor
TYP Personellerinin Görevleri Sona Eriyor! Kadro Neden Verilemiyor

TYP Personellerinin Görevleri Sona Eriyor! Kadro Neden Verilemiyor

Özellikle MEB'te görev yapan İŞKUR, TYP personellerinin görevleri bu hafta Cuma günü itibarıyla okulların kapanmasıyla sona eriyor. Peki MEB'te güvenliğe ve temizliğe ihtiyaç yok mu?

A+A-

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının açılması itibarıyla gecikmeli de olsa Ekim ayı başında göreve başlayan 10 binlerce İŞKUR, TYP güvenlik görevlisi ve temizlik görevlisi için süreç bu hafta sona eriyor. En fazla 9 ay çalışma imkanı olan Toplum Yararına Programlar TYP kapsamında işe alınan geçici GÜVENLİK ve TEMİZLİK personelleri için maalesef iş sonu!

MEB’İN YAZ DÖNEMİNDE GÜVENLİK VE TEMİZLİĞE İHTİYACI YOK MU?

İŞKUR bünyesinde geçici olarak alınan, 9 ay çalıştıktan sonra 3 ay aynı kurumda çalışamayan TYP personeller için mağduriyet devam ediyor. Toplum Yararına Programlar TYP olarak işe alınan ve İŞKUR’un bu programının maksadından uzak olan sistem tarafından çalışanların sorunları bitmiyor. TYP’nin kadro talepleri neden görmezden geliniyor? Okulların güvenlik ihtiyacı ve temizlik ihtiyacı sadece 9 ay değil, yılın her ayı olması gereklidir.

Sadece MEB’de çalışan TYP personeller değil, belediyeler ve diğer kamu kurumlarıyla kuruluşlarında geçici çalışan personeller için geçici çözümlerle sistem yürütülüyor ve TYP çalışanlarının bu geçici istihdamı sorunu büyütüyor. En çok Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev alan TYP çalışanları için 9 aylık süreçten sonra aynı iş yerinde çalışma garantisi de yok!

3 aylık bir süre bekledikten sonra, tekrardan gerek Milli Eğitim Bakanlığına gerekse diğer kurumlara başvuru yapılıyor. Kesin olarak görev çıkacak diye bir durum da maalesef yok. İş bulamayan milyonlarca KPSS adayı lise, önlisans ve lisans mezunu TYP’de geçici de olsa görev almak için ter döküyor.

KURA İLE ALINAN İŞİN NE GARANTİSİ NE DE SÜREKLİLİĞİ VAR

Aynı kurumda en fazla 3 kez çalışılabiliyor. Tabi kurada o kurumda tekrar çıkmanın garantisi de yok. Geçici olarak görev alan ve gerek MEB’in gerekse tüm kurumların ihtiyaçlarının geçiici çözümlerle değil, kalıcı istihdamla yapılması adına TYP’lilerin de taşeron sisteminde olduğu gibi kadroya alınması şarttır. Taşeron işçiler gibi kadroyu hak eden ve olması gereken koşulsuz ve şartsız kadrodur!

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
8 Yorum
İlgili Haberler