Üç Önemli Yasa Bu Yıl İş Hayatına Damgasını Vuracak

2016’da Üç Önemli Yasa İş Hayatını Son Derece Etkileyecek. Özel İstihdam Büroları Kanun Tasarısı, Güvenceli Esneklik Kanun Tasarıları ve Kıdem Tazminatı Uygulamaları Hayata Geçirilecek

12550
Daha Fazla Göster

2015 yılında torba yasaların Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçmesinden sonra iş hayatında önemli değişiklikler olmuş ve 2016’da bu yasaların uygulanmaya başlamasıyla da etkisi daha da büyüyecek.

Bu torba yasalardan en önemlisi olan kamudaki taşeron işçilerin koşullarının iyileştirilmesin ile kadroya geçirilmeleri ve iş sağlığından güvenliğe kadar çalışma hayatını ilgilendiren birçok sayıda düzenleme yer almıştı.

2016’da bu yasaların hayata geçmesi için tüm iş dünyası gün saymakta. Öte yandan 2016’da da yeni yasaların gündeme gelmesi söz konusu. Bu yılın ilk aylarında Meclis gündemine yeni yasaların taşınacağı sinyali bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi.

Özel İstihdam Bürolarının Rolü Ne Olacak?

İlk olarak Özel İstihdam Büroları Kanun Tasarısı ile Güvenceli Esneklik Kanun Tasarıları Meclise getirilecek. Her iki yasa tasarıları da çalışma ilişkileri bakımından son derece önemli ve etkili olacak. Ardından kıdem tazminatı fonu konusu gündemde yerini alacak. Kıdem tazminatının bir fona dayalı olması görüşü son 4 yıldır hükümetin temel çalışma konularındandı ve hayata geçirilmesi artık gündemde.

Bu yıl ilk olarak yasalaşması beklenen ‘Özel İstihdam Büroları Yasa Tasarısı’ ile geçici iş ilişkisi işverenin ihtiyacı olduğu dönemde geçici iş ilişkisi kurmaya yetkili özel istihdam büroları vasıtasıyla personel ihtiyacının karşılanması ve bu sürenin sonunda işçinin işine son verilmesi anlamına geliyor.

Doğum İznine Ayrılan ve Askerlik İçin Ayrılan Personelin Yerine Geçici İstihdam

Kimleri kapsayacağı bu yasa tasarısında yer alacak. Özellikle kadın çalışanların doğum süresince işlerinden uzakta kaldıkları dönem için işverenlerin bir başka işçi ile geçici işçi alması ve askerlik nedeniyle işinden ayrılan erkek çalışanın yerine geçici bir süre başka bir kişinin istihdam edilmesi bu yasa tasarısında yer alması iş hayatını son derece etkileyecek.

Dolayısıyla hem işverenin işgücü ihtiyacının karşılanması hem de belirli bir süre de olsa yeni bir kişiye istihdam imkânı yaratılması ve geçici süre işinden ayrılan personelin işini tamamen kaybetmemesi için önemli bir çalışma olacak. Tüm işçilerin geçici olarak ve güvencesiz bir şekilde belirli sürelerle çalıştırılmasının engellenmesi de yasa da yer alacak.

Güvenceli Esneklik Kanun Tasarıları Ne Anlama Geliyor?

Bu yılın ilk aylarında yasalaşması beklenen bir diğer tasarı hem esneklik, hem de istihdam güvencesiyle ilgili. Şu anki iş kanununda esnek çalışma şekillerinin tamamı yer almamakta. Bu yüzden bu tür esnek çalışmalar belirlenecek ve belirli kurallara bağlanacak.

Kıdem Tazminatı Konusu

2015 ve öncesinde tarafların uzlaşamamasından dolayı yasalaşmasından vazgeçilen kıdem tazminatı fonu, bu yıl gündeme gelecek. Türkiye’de her 100 çalışanın sadece 15’i çalışma yaşamından ayrılırken kıdem tazminatı alabilmekte. % 15 Kıdem tazminatı almaya hak kazanan çalışanın olması büyük sorun.

Yapısal bir sorun olan bu konunun çözülmesi gerekli ve Çalışma Bakanı bu konuda geçmiş hakları dikkate alarak da bir düzenleme yapacaklarını ifade etmişti. Çünkü kazanılmış hakların korunması ve tazminatın halen olduğu gibi bir ay üzerinden hesap edilmesi şart. Eğer bu şartlar sağlanırsa tazminat konusunda tarafların özellikle ‘birey hesabına dayalı’ bir fona sıcak bakmalarının mümkün olması da bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üç Önemli Yasa Bu Yıl İş Hayatına Damgasını Vuracak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!