Uçak Mühendisi Nasıl Olunur?

Uçak mühendisleri uçakların sorun yaşamadan seyahatlerini sürdürebilmeleri için tüm donanımları sağlayan kişilerdir.

Uçak Mühendisi Nasıl Olunur?
Uçak Mühendisi Nasıl Olunur?
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakım ve onarımdan da sorumlu tutulan mühendisler uçak içerisinde havalandırma sistemleriyle de ilgilenmektedirler. Yapılan düzenlemelerin ya da ayarların sorun çıkarmadan kusursuz olması gerekmektedir.

Uçak mühendisi olmak isteyen kişiler bu alanda ciddi eğitim sürecine tabii tutulurlar. Adaylar üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Uçak Mühendisliği bölümünü lisans derecesiyle bitirmeleri gerekir. İlk olarak devlet sektöründe iş bulma imkanına sahip olan mühendisler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluğu ve cezai yükümlülüğü olmaması şartları da aranmaktadır. Öncelik şartlar arasına iki şart da denk sayılabilir.

Uçak mühendisleri okul bitiminde mezun olunduktan sonra devlet sektöründe ya da özel sektörde iş imkanına sahip olabilirler. Bu iki farklı sektöre göre maaşlarında da değişkenlik görülmektedir. Bir diğer şart ise erkek adaylar için askerlik engelinin bulunmamadır.

Uçak Mühendisi Ne İş Yapar?

Uçak Mühendisi Ne İş Yapar?
Uçak Mühendisi Ne İş Yapar?

Uçak mühendisi hem havaya çıkıldığında hem de kara üzerinde oluşacak her türlü sorunları hızlı bir şekilde inceleyip analiz edebilme yeteneğine sahip olmalıdır. Uçuş kontrollerini de sağlayan mühendis, bu süreçte yapacağı denetimleri her uçuş öncesinde gerçekleştirmelidir. Ayrıca ağırlık merkezi için limit içinde kalkışı yapabilmeye yardımcı olan uçak mühendisleri kalkış ve iniş ayarlarında ayrıntılı hesaplamalar yaparak uçuşun büyük bir sorumluluğunu da üstlenir.

Mesleği açısından bir diğer önemli hususlardan biri de yeni teknolojileri sürekli takip ederken güncel gelişmelerden haberdar olmaktır. Ayrıca;

  • Uçuş sırasında yakıt tüketiminin kaydını gerçekleştirir,
  • Uçağın motor performansının da raporlanmasını sağlar,
  • Genel olarak yakıt, basınçlandırma, iklimlendirme, elektrik, buz ve yağmura karşı koruma materyallerini oluşturur,
  • Uçağın yangın ve aşırı ısınma koruma ayarları da detaylı bir şekilde denetlemesini sağlar.

Uçak Mühendisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uçak Mühendisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?
Uçak Mühendisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kendi çalışma alanlarında birden fazla sorumluluk alan uçak mühendisleri uçakların sistemleri ve performansları konularında da bilgi sahibi olan uçak mühendislerinde bunlarla birlikte yoğun stres altında çalışmaya yatkın olabilmeleri de büyük önem içermektedir.

İletişim yönünden de kuvvetli olması gereken mühendisler için analitik düşünmek de bir o kadar önemlidir. Sorunları bu şekilde çizebilme yeteneğine sahip olmalıdır.

Uçak içerisinde olan yolcuların da hayati sorumluluklarını üstlenen uçak mühendisleri her türlü denetimde hızlı ve zaman açısından da atik olmaları gerekmektedir. Detayların çok fazla olduğu gerekli görülmesi gereken uçak mühendisleri için donanım kontrollerinin de yapılması çok önemlidir. Böylelikle uçak mühendisleri bu meslek içerisinde hem dikkatli hem de büyük adımlarla ilerleme sağlayabilirler.

Uçak Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Uçak Mühendisi Maaşı Ne Kadar?
Uçak Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Uçak mühendisleri bu meslek grubunda deneyimi kazanmalıdırlar. Bir uçağın içinde bulunan bütün teknik donanımları ve sistemleri ile bilgi sahibi olan nitelikli kişilerden bahsedilmektedir. Birçok kişi uçak mühendislerinde çok ciddi maaşların alındığını düşünebilir. Bu durum direkt olarak bu şekilde değildir.

2020 uçak mühendisi maaşları, yeni başlayanlar için asgari ücrette yani 2850 TL‘den başlar. Yani direk olarak özel sektör maaşları bu şekildedir. Tabi ki firmasına göre de bu durumda değişiklikler de görülmektedir. Her firma bu konuda kendi taban ve tavan maaş uygulamalarını kendi seçme özelliği gibi bir ayrıcalığa sahiptir.

Mekanik Bakım Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uçak Mühendisi Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!