1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Ücretli Öğretmenlere Artırımlı Ek Ders Ücreti İçin KDK'ya Başvuru Yapıldı
Ücretli Öğretmenlere Artırımlı Ek Ders Ücreti İçin KDK'ya Başvuru Yapıldı

Ücretli Öğretmenlere Artırımlı Ek Ders Ücreti İçin KDK'ya Başvuru Yapıldı

Kamu Denetçiliği Kurumu'na KDK (Ombudsman) başvuru yapılarak ücretli öğretmenlerin özel eğitim öğrencilerinin derslerine girmesi durumunda ek ders ücretlerinin artırılması talep edildi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı MEB bünyesinde ücretli olarak görev yapan ücretli öğretmenlerin özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitiminde de görevlendirilebilmektedir. MEB’de kadrolu veya sözleşmeli öğretmen yetersizliği nedeniyle özel eğitim okullarında, örgün eğitim kurumları bünyesinde açılan özel eğitim sınıflarında veya destek eğitimi odalarında İL MEM’lerce ücretli öğretmen görevlendirilmektedir.

Özel eğitim öğrencilerine ders veren ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri % 25 artırımlı ödenmesi gerekirken kadrolu olmadıkları gerekçesiyle artırımlı ödenmemektedir. Hakkaniyete ve eşitlik ilkesine aykırı olan bu uygulamanın değiştirilmesi için Türk Eğitim-Sen açıklama yaptı.

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında ücretli öğretmen istihdamına karşı olduğunu, tüm öğretmenlerin kadrolu olduğunu bir kez daha ifade etti. Ancak, hali hazırda ücretli öğretmen olarak çalışan öğretmenlerin de yasal haklarından mahrum bırakılmalarına müsaade edilmeyeceği vurgulandı.

2017-2018 eğitim-öğretim yılında ücretli öğretmenlere destekleme ve yetiştirme kurslarında artırımlı ek ders ücreti ödenmemesini yargıya taşımış, yapılan yargılama sonucunda da ücretli öğretmenlere ek ders ücretlerinin artırımlı ödenmesi sağlanmıştı.

2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren ücretli öğretmenler destekleme yetiştirme kurslarında görev almaları durumunda ek ders ücretlerini % 100 artırımlı olarak almaktadırlar.

Ücretli öğretmenlere destekleme kurslarında yapılan bu artırımlı ödemenin benzer olarak özel eğitim öğrencilerinin derslerine girmeleri durumunda da yapılması gerekmektedir. Özel eğitime muhtaç öğrencilere ders okutan kadrolu öğretmenlere ek ders ücretleri % 25 artırımlı olarak ödeniyor iken ücretli öğretmenlere de ek ders ücretlerinin ayrım yapılmadan % 25 artırımlı olarak ödenmesi gerekmektedir.

MEB, bu yönde yapılan talebi reddederek ücretli öğretmenlere artırımlı ek ders ücreti ödenemeyeceğini ifade etmiştir. Bakanlık sendikanın talebini reddetmesi üzerine yaşanan bu sorunun çözüme kavuşturulması içinde Türk Eğitim-Sen Ombudsman’a müracaat etti.

Ombudsman’a yapılan müracaatta, MEB’e bağlı ücretli öğretmen olarak görev yapan öğretmenlere özel eğitim okullarında, örgün eğitim kurumlarında açılan özel eğitim sınıflarında ve destek eğitimi odalarında görev verilmesi durumunda ek ders ücretlerinin % 25 artırımlı olarak ödenmesi gerektiği yönünde tavsiye kararı verilmesini talep edildi. Sendikanın açıklaması ve Ombusmana gönderilen yazı ile MEB'in cevabı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler