1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ücretli Öğretmenlerin Sözleşmeli Olarak Atanabilmesi İçin Şartlar Belli Oldu
Ücretli Öğretmenlerin Sözleşmeli Olarak Atanabilmesi İçin Şartlar Belli Oldu

Ücretli Öğretmenlerin Sözleşmeli Olarak Atanabilmesi İçin Şartlar Belli Oldu

Sözleşmeli öğretmen olarak alınacak 5 bin ücretli öğretmen için detaylar belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığında görev yapmış ve en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olan ücretli öğretmenler başvurabilecek. KPSS şartı olacak mı?

A+A-

Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından ücretli öğretmenler arasından sözleşmeli öğretmen alımına dair düzenlemenin TBMM'deki kanun tasarısında yer alacağını ifade etmişti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal da bugün TBMM'ye sevk edilen Vergi Kanunları ile bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısı hakkında açıklama yaptı. Naci Ağbal'ın yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlik başvurusu için ücretli öğretmenlerin başvuru detayları belli oldu.

Hangi ücretli öğretmenler sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilecek? Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen atamasına başvuru yapabilmesi için iki büyük ön koşul bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığında görev yapmış olmak ve bu sürelerde prim gün sayısının 540 olması gerekiyor. MEB'de 540 gün sigorta primi olanlar ayrıca açıklanacak diğer şartları da taşıması halinde atama başvurularını yapabilecekler.

Ücretli öğretmenler arasından 5 bin sözleşmeli öğretmen alımı nasıl yapılacak? Ücretli öğretmenlerin, MEB'de 540 gün sigorta primi yatmış olarak görev yapmış olması şartlarının yanında MEB'de kadrolu veya sözleşmeli öğretmen olmak için gerekli diğer koşulları da sağlaması gerekiyor.

Ücretli öğretmen atamasında hangi mezunlar başvuru yapabilecek? Özellikle öğretmen atamasına esas branşlardan mezun olan 4 yıllık lisans mezunları başvuru yapabilecek. Şartları taşıyanlar yapılacak olan yazılı veya sözlü sınav sonuçlarına göre sözleşmeli öğretmen olarak atanabilecekler.

Ücretli öğretmen alımında KPSS şartı aranacak mı? Ücretli öğretmenlerden KPSS puanı istenip istenmeyeceğine dair bir detay verilmedi. Daha önce ataması yapılan dershane öğretmenleri gibi ücretli öğretmen alımlarında KPSS şartı aranmamıştı, fakat ücretli öğretmen alımında aranacağı belirtildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler