1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Ücretli Öğretmenlerle İlgili Düzenlemenin Tam Metni ve Şartların Tamamı
Ücretli Öğretmenlerle İlgili Düzenlemenin Tam Metni ve Şartların Tamamı

Ücretli Öğretmenlerle İlgili Düzenlemenin Tam Metni ve Şartların Tamamı

TBMM’ye sunulan Torba Yasa tasarısının tam metni yayımlandı. Buna göre MEB teşkilat ve görevleri hakkında 652 sayılı KHK’ya eklenen geçici madde ile ücretli öğretmenlerin sözleşmeli atama başvuru şartlarının tamamı açıklandı.

A+A-

25 Ağustos 2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenecek. Eklenen bu madde ile 5 bin ücretli öğretmen sözleşmeli olarak atanabilecek. İşte maddenin tam metni.

1 Aralık 2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9’uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlar; bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan Özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5.000'i geçemez.

My Memur olarak madde madde şartları sizler için derledik. Bu şartlar ışığında ücretli öğretmenler sözleşmeli öğretmen alımına başvuru yapabilecekler. Aşağıdaki detaylarda ayrıca kimlerin başvuru yapamayacağına da değindik.

2017-2018 eğitim öğretim yılı itibarıyla ek ders ücreti karşılığında yani ücretli öğretmen olarak çalışmış olmak gerekiyor. Yani daha önce görev yapan fakat bu eğitim öğretim yılında görev yapmayanlar başvuru yapamayacak.

MEB’de ücretli öğretmen olarak 540 gün sigorta primi ödenmiş olması gerekiyor. Bir önceki şartta da belirttiğimiz üzere bu eğitim öğretim yılı için sadece çalışmak yetmemektedir. Çünkü 540 gün sigorta primi için 18 ay MEB’de tam sigortalı olarak çalışmış olmak gerekiyor. Daha önceki eğitim öğretim yıllarında da ücretli olarak görev yapmış olmak gerekecek.

657 Devlet Memurluğu kanununda yer alan memurluğa girişte istenen genel şartları taşıyor olmak gerekiyor. 657 DMK’nın 48’nci maddesinde tüm hükümler bulunmaktadır. Aşağıdaki bağlantıdan bu hükümlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca öğretmen olarak atanabilmek için öğretmenliğe esas 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmuş olmak gerekiyor. Yani 2 yıllık MYO mezunları diğer şartları taşıyor olsalar dahi başvuru yapamayacaklardır.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullül aylığı almıyor olmak gerekiyor.

Ücretli öğretmen başvurusu KPSS şartı! Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS’den Milli Eğitim Bakanlığının başvuru sırasında belirleyeceği puanı almış olmak gerekiyor. Yaani adayın geçerli bir 2017 KPSS puanı olması gerekmektedir.

Ücretli öğretmen başvuruları ne zaman olacak? Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde sözlü sınav yapılacak ve sonucuna göre atama olacak.

Hangi branşlardan ücretli öğretmen ataması olacak? Milli Eğitim Bakanlığının belirleyeceği öğretmenlik alanlarından ihtiyaca göre atama yapılacak.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.