Ücretsiz izindeki kadın memur göreve başlamadan doğum öncesi izne ayrılabilir mi

Ücretsiz yani aylıksız izinde olan bir kadın memur veya kamu personeli göreve başlamadan doğum öncesi analık iznine ayrılabilir mi sorusuna yanıt aramaya çalışacağız.

32375
Daha Fazla Göster

Ücretsiz izinde doğum yapacak olan kadın memur ve kamu personeli doğum öncesi ve doğum sonrası analık iznini alabilmesi için göreve başlaması gerekir mi? Sorusuna bu haberimizde yanıt aramaya çalışacağız. Aylıksız izinde olan kadın memurun doğum izini göreve başlamadan alıp alamayacağı ile alakalı soruyu Memurlar ile alakalı hakları düzenleyen 657 sayılı Devlet memurları kanunundan yola çıkarak incelemeye çalışacağız.

Kamu Personeli olan kadın memurların doğum izinleri yani daha doğrusu analık izinleri 657 sayılı Devlet memurları Kanununun 104’ncü maddesinde açıklanmıştır. İlgili Kanunun ilgili maddesini incelediğimizde kadın Memurlar doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 4 aylık bir analık izni hakkı bulunduğunu görüyoruz. Eğer kadın memur çalışabileceğini doktor raporu ile belgelerse doğum öncesi son 3 haftaya kadar kurumunda çalışabilmektedir. Eğer kadın memurun çoğul gebelik gibi bir durumu söz konusu ise doğum öncesi analık iznine 2 hafta daha eklenmektedir.

Eğer doğum erken gerçekleşirse kadın kamu personelinin, doğum öncesi kullanamadığı analık izni doğum sonrasına eklenmektedir. Annenin doğum sırasında ya da doğum sonrası ölümü durumunda bu izinler isterse babaya yansıtılabilmektedir.

Aylıksız izin ile alakalı detaylar ise 657 sayılı kanunun 108’nci maddesinde açıklanmıştır. Bu madde kapsamında aylıksız izin yani ücretsiz izin kullanan kadın kamu personeli göreve başlama şartı gerekmeksizin, doğum öncesi ve doğum sonrası analık iznini kullanabileceği düşünülmektedir. Konu ile alakalı Devlet Personel Başkanlığı DPB tarafından da bir görüş yazısı sunulmuştur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ücretsiz izindeki kadın memur göreve başlamadan doğum öncesi izne ayrılabilir mi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!