1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Ücretsiz İzne Ayrılan Memur Başka Bir İşte Çalışabilir mi?
Ücretsiz İzne Ayrılan Memur Başka Bir İşte Çalışabilir mi?

Ücretsiz İzne Ayrılan Memur Başka Bir İşte Çalışabilir mi?

Devlet memurları, doğum veya herhangi bir nedenden dolayı çalıştıkları kurumdan ücretsiz olarak izin alabilme şansına sahiptir. Detaylar mymemur.com.tr’de!

A+A-

Zaman dilimi olarak değişebilen ücretsiz izinler, birkaç gün olabildiği gibi 2 yıla kadar da çıkabiliyor. İznin alınma durumuna göre netleşen zaman dilimi çerçevesinde de, devlet memurlarının herhangi farklı bir işte çalışıp çalışamayacağı konusunda da araştırmalar sıklıkla devam ediyor. Çalıştıkları kurumdan ücretsiz izin almalarının ardından farklı bir kurumun bünyesinde çalışıp çalışılmayacağına dair merak edilenlerin tamamı, yazımızda yer almaktadır. Ücretsiz izin ve ücretli izin arasındaki farklar da merak edilen bir diğer unsurdur.

Ücretli İzin Nedir?

Ücretli izin, devlet kurumu bünyesinde çalışan bir personelin kanuni bir hakkını kullanarak tanınan bir maddesini kullanması ve ücretli olarak izne çıkmasıdır. Ücretli izin ile işyerinden izin alan bir personelin aylık olarak aldığı maaş, çalışmadığı süre zarfında da hesaplarına yansımaktadır. Çeşitli nedenlerle ayrılan bir işçinin almış olduğu ücretli izin süresince maaşının yatması, fiili olarak bakıldığında çalışmıyor olmasına rağmen aylık maaşını tam olarak alması anlamında gelmektedir. Fakat sadece yasal olarak belirtilen mesai saatleri içerisindeki ücretler bu maaşa dahil edilmektedir. Diğer çalışan personellerin gerçekleştirmiş olduğu ekstra mesai çalışmaları, bu süre zarfına dahil edilmez. Dolayısıyla ücretli izin ile kurumundan izin alan bir birey sadece çalıştığı net mesai ücretini hesabında görebilir.

Ücretli İznin Ücretsizden Farkları

Ücretsiz izin ise, ücretli izne göre daha farklı unsurlar içeren bir tür olarak bilinmektedir. Çalışan personellerin yine çeşitli nedenlerden dolayı iş kurumlarından izin almasıyla beraber, herhangi bir maaş alması söz konusu olamaz. Personellerin ücretsiz izin için yaptığı başvurunun kabul edilmesinin ardından izinde olacağı süre zarfında çalıştığı kurumdaki konumu korunur. Bunun yanı sıra ücretsiz izin için başvuru yapan kişiler sigorta primlerinin de yatması konusunda problem yaşamaz. Ücretsiz iznin ücretli izinden ayrıldığı noktaların başında sigorta primlerinin yatması, herhangi bir maddi destek alamaması ve mevkisinin korunması gelmektedir. Fakat ücretsiz izin alan bir kişinin izin süresi boyunca maaş alma gibi bir şansının olmamasından dolayı geçim sıkıntısı gibi belli başlı sorunlar yaşaması da muhtemeldir.

Ücretsiz İzin Süresinde Çalışılır Mı?

Ücretsiz izin alan bir memur, belirtilen süre zarfında devlet memuru mevkiisinin getirmiş olduğu zorunluluklar nedeniyle farklı bir işte çalışma imkanı bulamamaktadır. Çalıştığı taktirde, kademe ilerlemesinin durdurulması yaptırımı ile karşı karşıya kalır.

Tersi durumlarda ise memur çalışmış olduğu süre zarfında sigortalı olarak çalıştığı taktirde emeklilik hizmet süresi etkilenmemektedir. Çünkü SGK kaydı yapılsa dahi herhangi bir geçerlilik kazanmaz. Dolayısıyla sadece çalıştığı süre zarfındaki işinin maaşını alır.

Tüm bu etkenler düşünüldüğü zaman, memuriyet ile bağı süren bir kişinin gelir getiren bir iş kolunda çalışması çeşitli sakıncaları beraberinde getirebiliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.