1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Üniversite Adayı Barajı Geçtiğini Bilmeden İkinci Oturuma Girecek
Üniversite Adayı Barajı Geçtiğini Bilmeden İkinci Oturuma Girecek

Üniversite Adayı Barajı Geçtiğini Bilmeden İkinci Oturuma Girecek

Üniversiteye geçişte yeni sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS olarak YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklandı. YGS ve LYS kaldırıldı. Birinci  oturum puanını bilemeden ikinci oturuma katılacak aday barajı geçmese de ücret yatıracak!

A+A-

Üniversiteye geçiş için yeni sistem açıklandı. YÖK Başkanı Yekta Saraç yeni sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı YKS olarak açıkladı. Açıklanan sınav sistemi ile ilgili olarak yapılan değişikliklerin yer aldığı detayları My Memur olarak hazırladığımız aşağıdaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

 

Aday puanını bilmeden ikinci oturuma nasıl katılabilecek?

 

YÖK Başkanı Saraç, adayların kendi kanaati bunu belirleyecektir dedi. Çünkü sabah yapılacak oturum sonrası aday kendinin başarılı olduğunu düşünüyorsa, yani buna KANAAT GETİRİYORSA ikinci oturuma katılabilecek. Haliyle ölçme yapılamadığı için ücret konusunda da tek ücret olmalıdır!

 

Bilindiği üzere 2017 yılında uygulanan YGS ve LYS sınavları tamamen kaldırıldı. 2 gün içerisinde 1 hafta sonu yapılacak olan sınavların ilk oturumunda genel yeterlilik ölçülecek. Sadece Matematik ve Türkçe soruları yer alacak ve bu sınavdan 150 puan alanlar yetenek sınavlarına katılabilecek. 150-180 alanlar lisans tercihi yapabilecek. 200 ve üzeri alanlar da bu puanlarını 2 yıl kullanabilecekler.

 

Bknz: Üniversiteye Geçişte Yeni Sistem Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Tam Metni Yayımlandı

Bkzn: Üniversiteye Girişte Yeni Sistem YÖK Başkanı Saraç Tarafından Açıklandı - Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

Bknz: 2018 Yılı Yükseköğretime Kurumları Sınavı Öncesi Yapılan Haberimiz

 

Burada sorun yokmuş gibi görünmekle beraber en önemli sorun geçtiğimiz yıl hem birinci oturum hem de girmek istediğiniz LYS oturumları için ayrı ayrı ücret ödenmişti. Tüm LYS oturumlarına girecekseniz ona göre ek sınav ücreti ödendi.

 

Bu yıl ilk oturuma herkes girecek. Bunun için bir ücret ödenecek! İkinci oturumdaki sınava lisansa girmek isteyenler katılacak. Bunun için de bir ücret ödenecek! Pazar günü Dil oturumuna sadece Yabancı Dilden girenler katılacak. Bunun için de bir sınav ücreti yatırılacak.

 

Barajı aşamazsanız hem ikinci oturum puanınız hem de DİL sınavına girenlerin puanı hesaplanmayacak. Üstelik ikinci oturumlar için ödenen ücretleri de sınavınız hesaplanmasa da ödemiş olacaksınız.

 

Sınav başvurusunun tek ücretle alınması sorunu!

 

Sadece yetenek sınavına katılacak olan adaylar ve tüm adaylar ilk oturuma katılmak zorunda. İkinci oturuma katılmak istemeyenlerle ikinci oturuma katılıp ilk oturumda barajı geçemeyenler aynı ücreti ödeyecek. Ücretle ilgili bu karmaşıklığın çözümünü biz bulamadık.

 

YÖK Başkanı Yekta Saraç, oturum sayısının düştüğünden ücretinde düşeceğini belirtti. 6 Oturumda 3 oturuma düşecek olan yeni sınav sisteminde haliyle zaten öyle olması gerekiyor. Fakat aday ilk oturum puanını bilmeden ikinci oturuma katılmak durumunda olduğundan ücretle ilgili sorun maalesef devam edecek!

 

Çünkü aday sadece ilk oturuma girecekse tek sınav ücreti ödeyecek. Ayrıca aday, puanını bilmeden ikinci oturumlara katılacak ve bunlar için başvuruda ödeme yapmak durumunda. Tek sınava giren adayla tüm oturumlara girecek adayların sınav ücretleri de aynı olursa haksızlık olacak. Ücretsiz de olmayacağına göre 1 gün içerisinde tamamlanacak Cumartesi günü oturum ücretleri ile ilgili ne yapılacak önümüzdeki süreçte göreceğiz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler