1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Üniversite Çalışanlarına Müjde! Becayiş Hakkı Geliyor
Üniversite Çalışanlarına Müjde! Becayiş Hakkı Geliyor

Üniversite Çalışanlarına Müjde! Becayiş Hakkı Geliyor

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) bünyesinde gerçekleştirilen istişare toplantısından,üniversite çalışanlarını ilgilendiren çok önemli bir karar çıktı. YÖK temsilcisi Recep Sarıipek, üniversite çalışanları için becayiş düzenlemesi yapılacağı müjdesini verdi.

A+A-

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) bünyesinde gerçekleştirilen istişare toplantısından,üniversite çalışanlarını ilgilendiren çok önemli bir karar çıktı. YÖK temsilcisi Recep Sarıipek, niversite çalışanları için becayiş düzenlemesi yapılacağını söyledi.  Tüm üniversitelerin temsilcilerinin katıldığı toplantıdan çıkan kararın etkileri merakla bekleniyor.

My Memur ailesi olarak üniversite personellerinin tayinleri konusunda çok çalışma yaptık ve bunun meyvesini almanın da gururunu yaşamaktayız. Umarız Üniversite personellerini bir nebze olacak bu çalışma daha da genişletilerek tayin konusu da gündeme alınır.

657 DMK'ye Göre Karşılıklı Yer Değiştirme Yani Becayiş Nedir?

Kanunda yer alan açıklamaya göre becayiş, aynı kurumun başka başka yerlerdeki  aynı sınıftaki memurlarının karşılıklı olarak yer değiştirmesi anlamına gelmektedir.  Kanunda yer alan hükme göre, bu isteğin yerine getirilmesi amirlerin onayına bağlıdır.

Kanunda Yer Alan Aynı Sınıftaki Memur İfadesiyle Ne Kastedilmiştir?

657 DMK'de  yer alan karşılıklı yer değiştirme usulüyle atanma maddesinde,ancak aynı sınıftaki memurların becayiş talebinde bulunabileceği hüküm altına alınmıştır. Dolayısıyla ayrı sınıflardaki memurların becayiş talebinde bulunamayacağı sonucu çıkmaktadır.

Sözleşmeli Memur Becayiş Yapabilir Mi? Sürekli İşçiler İçin Durum Nedir?

Bu konuda değerlendirmemiz, yapabileceği yönündedir. Çünkü bu hak memur statüsünde bulunan tüm kamu çalışanlarına kanun ile sağlanmıştır. Öte yandan bu değerlendirmeler ışığında, sürekli işçi kadrosunda bulunan personelin becayiş hakkının bulunmadığı sonucu elde edilebilir.

Mevcut Düzenlemede Üniversite Çalışanlarına Neden Becayiş Hakkı Tanınmıyor?

Bilindiği üzere, 657 Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili maddesinde yer alan ifadelere göre, becayiş talep edecek personellerin aynı kurum çatısı altında bulunmaları gerektiği belirtilmiştir. Üniversiteler ise aynı kurum ifadesinin dışında kalmaktadır. Çünkü, ilgili kanunlar gereği, her üniversitenin kendi tüzel kişiliği bulunmaktadır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler