1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Üniversite Ders Kaydı Yapmayı Unuttum! Ne Yapmalıyım?
Üniversite Ders Kaydı Yapmayı Unuttum! Ne Yapmalıyım?

Üniversite Ders Kaydı Yapmayı Unuttum! Ne Yapmalıyım?

Genel olarak üniversiteye yeni başlayan öğrenciler yapmış olduğu hatalardan birisidir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Aslında üst sınıf öğrenciler de nadiren de olsa ders kayıtlarını yapmayı unutabilirler. Peki, bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

Ders kaydı yapmayı unutan 1.sınıf öğrencileri genellikle üst sınıflar tarafından “okuldan atılacaksın, dersleri alamayacaksın ve kovulacaksın” gibi sözlerle korkutulabilirler. Fakat bu durumda 1.sınıf öğrencilerinin kesinlikle korkmaması gerekir, henüz okula yeni gelen öğrencilerin bu tarz olaylara fazla hakim olmaması okullar tarafından normal görülür. Bu durumda asıl korkması gerekenler üst sınıflardır. Çünkü birçok üniversite ders kaydını unutan ya da yapamayan öğrencilere 2, 3 tane mazeret hakkı vermektedir. Bu sayede ders kaydı yapamayan yâda unutan öğrenciler mazeret haklarını kullanmak sureti ile bir mazeret dilekçesi yazarak ders kayıtlarını yapabilirler.

Mazeret hakkı verildiği halde ders kaydını yapamayan öğrenciler için ise çeşitli cezalar verilebilmektedir. Bu cezalar para cezası yâda dersini gelecek yıl alttan gibi cezalar olabilir. Bu sayede öğrenciler unutamayacakları bir ders alırlar.

Ders Kaydımı Yapamadım, Nasıl Düzeltebilirim?

Yukarıda belirtildiği gibi bu olayı genelde 1. sınıflar yaşıyor olsa da üst sınıflarda yaşayabilir. Bu durumda öğrenciler bölüm başkanlarına gerekli izahat yaptıktan sonra yüksek ihtimalle gerekli yardımı alacaklardır. Bölüm başkanının yönlendirmesi ile öğrenci bir dilekçe yazar ve ders kaydını yapabilir.

  • Bu durumda dersler başladıktan sonra ilk haftalarda adınız yoklama listesinde gözükmeyebilir. Korkmanız gereken herhangi bir durum yok, derslerinize giren hocalarınıza durumu izah ederseniz hocalar listenin sonuna adınızı ekleyecektir.
  • Liste güncellendiğinde adınız artık listede olacaktır. Fakat adınızı listeye yazdırmazsanız, isminiz listede gözükmediği için devamsızlık hakkınızdan gidecektir. Ve hocaların verdiği devamsızlık hakkı sınırını geçerseniz o dersten devamsızlıktan kalabilirsiniz.
  • Bu hatayı eğer üst sınıflar yaparsa, birinci sınıflar kadar tolerans gösterilmeyebilir. Bunun sebebi ise üst sınıf öğrencilerinin bu konuda daha tecrübeli olması dolayısı ile çoğu üniversite bu konuda katı kurallar uygular. Üst sınıf öğrencileri ders kaydı yapmayı unutursa, öğrencilerde katkı payı istenebilir. Üniversitelere göre katkı payları değişiklik göstermektedir. Öğrenci ödemeyi yaptıktan sonra dekontu bölüm başkanı yâda gereken yerlere gösterdikten sonra ders kayı yapılacaktır.

Ders Kaydı Yapmayı Unuttum? Kaydımın Silinmesi Gibi Bir Durum Olur Mu?

  • Ders kayıtlarını yapmayan ya da unutan öğrenciler için okul atma yâda kovma gibi bir işlem gerçekleşmemektedir.
  • Bu yüzden ders kaydınızı yapmadığınız takdirde telaşlanmanız gerekmemektedir. Bu konuda ilk kez böyle bir hataya düştüyseniz hocalarınız muhtemelen size yardım edeceklerdir.
  • Ama üst sınıflar kesinlikle bu konuya dikkat etmeli, 2. sınıflar katkı payı ödeyerek bu konuda bir nevi yırtabilirken, 3. ve 4. Sınıflar bu konudan o kadar da kolay sıyrılamazlar. Ve ders kayıtlarının yapılmasına izin verilmediği takdirde 1 dönem ve yıl uzatma gibi bir nevi ceza olan durumlara maruz kalabilirler.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.