1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Üniversite lisans programları için ek puan alabilecek lise alanları
Üniversite lisans programları için ek puan alabilecek lise alanları

Üniversite lisans programları için ek puan alabilecek lise alanları

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yayınlanan 2017 ÖSYS kılavuzuna göre ortaöğretimdeki bazı alanların üniversiteye yerleştirmesinde ek puan alacağı lisans programlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

A+A-

My memur olarak 2017 yılı ÖSYS kılavuzundan ayrıntıları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. YGS sınavı için başvurular devam ediyor. Başvuruların bitmesinin ardından ilk maraton olan 2017 YGS süreci başlayacak. 2017 LYS’ye kadar sizlere bir nevi rehberlik yaparak her türlü bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

Bu yazı dizimizde 2017’de liselerin hangi alanları üniversite lisans bölümleri için ek puan alabilecek. Bu kapsamda liseler bazında ve lise alanları bazında bölümlerin ek puan alabileceği üniversite bölümlerini aşağıdaki bağlantıda tüm okullar ve alanlar bazında indirerek inceleyebilirsiniz. Üniversitelerin bölümleri ile okul türleri ve okul alanlarının yer aldığı LYS puan türlerini ayrıntılı bulabilirsiniz.

Ortaöğretim kurumlarının aşağıda belirtilen okul türü/alanlarından mezun olanlar, karşılarında yer alan yükseköğretim lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve YGS/LYS puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacak.

Ek puan, 30 Mart 2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır, ilgili ortaöğretim kurumuna bu tarihten sonra kayıt olan adaylar için bu ek puanlar hesaplanmayacaktır.

Anadolu imam Hatip Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, imam Hatip Lisesi, imam Hatip Lisesi (Yabancı Dil Ağırlıklı), imam Hatip Lisesi Programı (Açıköğretim Lisesi), imam Hatip Lisesi Programı/Anadolu imam, Hatip Lisesi Programı (Çok Programlı Lise), imam Hatip Okulları için ek puan alacağı Yükseköğretim Lisans Programlarına ve puan türlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Öğretmen Lisesi, Öğretmen Okulu-Köy Enstitüsü, Özel Anadolu Öğretmen Lisesi, Özel Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, Spor Lisesi ve Spor Meslek Liseleri için ek puan alacağı Yükseköğretim Lisans Programlarına ve puan türlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Ek puan alan lisans bölümleri ve lise alanları için TIKLAYINIZ. YGS kılavuzu için TIKLAYINIZ.

27384.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
18 Yorum