Üniversite Mezunu İşsiz Çocuğa Nafaka Ödenecek

Yargıtay, Ankara’da emsal bir karar vererek bir babanın kızı için ödediği yardım nafakasının kaldırılması talebini reddetti.

75745
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara’da bir baba, kızının üniversite eğitimini tamamlamasının ardından kızının artık yardıma gereksinim duymadığını söyleyerek mahkemeye başvurdu, nafaka ödeme zorunluluğunun kaldırılması talep ederek başvuruda bulundu. Fakat mahkeme, üniversite mezunu işsiz kızına ödeme yapmak istemeyen babanın talebini reddetti. Kızının 25 yaşını doldurmasının ardından yardım nafakasının kaldırılmasını talep eden baba mahkemenin ret kararı ile beraber ödeme yapmaya devam edecek. Babası tarafından böyle bir talebin gelmesinin ardından davalı konuma düşen mezun kız da, verdiği demeçte davanın reddine yönelik bir talepte bulundu.

İş Bulamadığı İçin Ret Talebi

Davalı konuma düşen üniversite mezunu kız, mezuniyetinin ardında hala bir iş bulamadığını söylerken aynı zamanda memur olmak adına KPSS kursuna da devam ettiğini dile getirdi. Bu nedenle maddi açıdan babası tarafından ödenen yardım nafakasına ihtiyaç duyduğunu söyleyerek davanın reddi yönünde karar verilmesini talep etti.

Davacı Haklı Bulundu

Ankara 4’ncü Aile Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, davacı babayı haklı buldu. Yardım nafakasının kaldırılmasının ardından davalı taraf kararı temyiz edince devreye Yargıtay girdi. Yargıtay 3’ncü Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin vermiş olduğu kararı bozdu. Bozulan kararın gerekçesi olarak ise kızın işte çalışmaması ve kısa sürede iş bulabilmesinin zor olması sebep gösterildi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!