Üniversite öğrencilerinin alabilecekleri burs imkanları

Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler için hazırladığımız burs rehberinde bir çok kurum ve kuruluş tarafından burslar hakkında temel bilgiler verdik. Burs alma koşulları ve burs veren kurum ve kuruluşlar.

23656
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversite kayıtlarının tamamlanmasıyla birlikte üniversiteye yeni giren öğrencilerin burs arayışları da başladı. Burslarla ilgili bilgisi olmayıp da burs almak isteyen öğrenciler için burs veren kurumlarla ilgili olarak bir çalışma derledik. Yaşadıkları illerden uzakta yaşayacak öğrencilerin ilk olarak barınma için ödenek ayırması ve barınma ihtiyacını şimdiden karşılaması gerekiyor. Bu bakımdan KYK yurtlarında, özel yurtlarda, apartda veya evde kalacak öğrenciler için burs alıyor olmak çok önemli.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) hali hazırda bazı bölümleri seçenlere destek verdiğini biliyoruz. Bunlar bu yıl ziraat, orman ve su ürünleri programlarını seçenler ve bu tercihlerinde de ilk üçe girenlere eğitim süresi boyunca burs verileceği açıklanmıştı. Aylık 600 TL olan burs 12 ay sürüyor. 210 bölüm bulunan bu alanlarda ilk üç sırada yerleşen 630 aday aylık 600 TL burs hak etmiş durumda.

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) verdiği burslar: ara sınıflarda okuyan öğrencilerin  genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.50 olup bir üst sınıfa geçmesi halinde 480 TL burs imkanı veriliyor. LYS’de ilk 5 bine giren mühendislik, mimarlık, huhuk, sağlık, idari ve temel bilimler ile sosyal bilimleri kazananların başvurduğu üstün başarı bursu da bulunuyor. Genel not ortalaması 3.50’nin üzerinde olan ve aynı şekilde LYS’de ilk 5 bine girenler de bu bursa başvurabiliyor ve aylık bin 120 TL burs alabiliyorlar. Başvurular TEV’in internet sitesinden yapılıyor.

TÜBİTAK bursu için ise yine ilk 5 binde olup matematik, fizik, kimya, biyoloji, felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerini kazanan öğrencilere 2 bin TL burs veriliyor. 5 bin ile 10 bin arası derece yapanlara bin 500 TL, 10 bin ile 20 bin arası derece yapanlara ise TÜBİTAK bin TL burs verirken 20 ile 25 bin arasına ise 750 TL veriyor. Başvurular TÜBİTAK’ın internet sitesinde.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) 1000 öğrenciye burs veriyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) aylık 400 TL burs veriyor. Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı (ALEV) geçen yıl ki burs miktarı 360 TL. Çelikel Eğitim Vakfı, 12 ay süreyle ayda 400 TL burs. Sabancı Vakfı, her yıl 400’ü yeni olmak üzere, toplamda  1.500’e yakın öğrenciye aylık burs miktarı lisans öğrencileri için 410, ön lisans öğrencileri için 210 TL. Anadolu Vakfı bursundan Yılda 750 öğrenciye burs imkânı sağlanıyor. 375 TL olan aylık burs miktarı 9 ay boyunca ödeniyor.

Ayrıca, 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV), İlkokul öğrencilerine 50, ortaokula 75, liseye 100, üniversitelilere ise 200 TL veriliyor. Vehbi Koç Vakfı, sadece lisans öğrencilerine burs veriyor ve miktar geçen yıl 460 TL’ydi. Tekfen Vakfı, her yıl maddi desteğe ihtiyaç duyan 500 başarılı öğrenciye 9 ay boyunca karşılıksız burs veriyor. Mehmet Zorlu Vakfı her yıl yaklaşık 2 bin öğrenciye burs imkanı sağlıyor. 9 ay boyunca 325 lira ödendi.

Burslarla ilgili olarak bu ve buna benzer tüm özel kurum ve kuruluşlarının kapısını çalabilir ve burs verip vermediklerini sorabilirsiniz. Çünkü özellikle büyük şehirlerde özellikle birçok dernek ve vakıf da burs sağlamaktadır. Dernek ve vakıf bursları için bildiğiniz üzere son dönemde yaşanan olaylardan dolayı dikkatli olmanızı ve burs arayışında zararlı ve bölücü yapılanmalara karşı özen göstermenizi tavsiye ederiz. Şimdiden üniversiteyi yeni kazanan ve okuyan öğrencilerimize yeni öğretim yılında başarılar dileriz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!