Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Kötü Haber

2016 yılında Üniversite sınavına girecek olan yüz binlerce öğrenci ek puan alamayacak.

12593
Daha Fazla Göster

2016 yılında Üniversite sınavına girecek olan yüz binlerce öğrenciye ek puan verilmeyecek. Öğretmen lisesi, imam hatip lisesi, güzel sanatlar lisesi, spor lisesi gibi okullardan mezun olan öğrencilere bu yıl ek puan alamayacaklar.

Öğretmen liselerinden mezun olan öğrencilere öğretmenlik programlarını tercih ettiğinde lise mezuniyet başarısına göre 30 ile 15 puan arasında ek puan veriliyordu. Diğer mesleki lise öğrencilerine de kendi alanlarını tercih ettiklerinde benzer şekilde ek puan veriliyordu. Bu yıldan itibaren ek puan uygulaması kaldırıldı.

ÖSYM tarafından yayınlanan 2016 ÖSYS Başvuru Kılavuzu’nda yapılan bu değişiklik de yer aldı. Ek puan 30 Mart 2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacak. İlgili ortaöğretim kurumuna bu tarihten sonra kayıt yaptıran adaylar için bu ek puanlar hesaplanmayacak.

Ek puanları kaldırılan mesleki ve teknik lise mezunlarının sınavsız geçiş hakları ise devam edecek. Mesleki ve teknik lise mezunları eğer kendi alanlarının devamı niteliğindeki ön lisans programlarında okumak istiyorsa sınavsız geçiş yapabilecekler. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Kötü Haber

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!