Üniversite Sınavları, Yeni Eğitim Sisteminden Nasıl Etkilenecek?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni ortaöğretim sisteminin üniversite sınavlarına nasıl etki edeceğini açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, merak edilenleri yanıtladı. Bakan Selçuk'un açıklamaları.

featured

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni ortaöğretim sisteminin üniversite sınavlarına nasıl etki edeceğini açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinde açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, merak edilenleri yanıtladı. Bakan Selçuk’un açıklamalarının tam metni:

Acele Eder ya da Gecikirsek Problem Yaşarız

Bu takvimin nasıl işleyeceği, ay ay yıl yıl nasıl düzenleneceği çok önemli. Eğer biz gerekli iş ve işlemleri zamanından önce yaparsak,acele edersek, birçok problemlerimiz olur ama geciktirirsek de başka problemlerimiz olur. Bundan dolayı da önümüzdeki her ay ve yılı bir takvim çerçevesinde düzenledik. Örneğin 2019-2020 yıllarında bu tasarımın hayata geçebilmesi için, bizim materyal geliştirme, içerik geliştirme,öğretmen yetiştirme gibi yönetici eğitimi,rehberlik sisteminin oluşturulması vs, gibi birçok hazırlığı taşıyan bir yıl olacağını söyleyebiliriz.

Sınavın Kendisini Tekil Olarak Ele Almıyoruz

Bu takvimi yürütmek aynı zamanda bir sınavla da ilişkili.Üniversiteye girişle ilgili bir sınavdan söz ediyoruz. Biz sadece sınavın kendisini tekil olarak ele almıyoruz. Biz bir taraftan Türkiye’de sınav baskısının azalmasıyla ilgili, okullar arasındaki imkan ve öğrenme farklılıklarının azaltılmasıyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Buna bağlı olarak da ortaöğretim tasarımının sınav yaklaşımını da ortaya koyuyoruz.

2024 Yılına Kadar Sınav Değişmiyor

Yeni sisteme bağlı olarak bir sınav değişikliğinin de söz konusu olması, fakat 2024 yılına kadar sürecek bir durumdan söz ediyorum. Önümüzdeki yıllarda yani 2019-2020 hazırlık yılı,2020-2021 9.sınıf ve sonraki yıllarda, en son 2024 yılında öğrencilerimizin sınava girmesini bekliyoruz. Üniversite sınavında şu anda elbette bir değişiklik söz konusu değil. Yükseköğretim Kurumu ile yapılacak istişareler sonucunda, yeni sistemin gerektirdiği sınav yaklaşımının ortaya konulması elbette söz konusu olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üniversite Sınavları, Yeni Eğitim Sisteminden Nasıl Etkilenecek?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!