1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Üniversiteye Girişte Yeni Sistem Belli Oldu - Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)
Üniversiteye Girişte Yeni Sistem Belli Oldu - Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

Üniversiteye Girişte Yeni Sistem Belli Oldu - Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

YÖK Başkanı Saraç, üniversiteye girişteki yeni sınav sistemini açıkladı. 2018 üniversite sınav sistemi belli oldu. YGS-LYS’nin yerine üniversiteye girişte yapılacak sınav sisteminin detaylarını My Memur haberde bulabilirsiniz. İşte yeni sınav sistemi!

A+A-

Yükseköğretim Kurulu YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından canlı yayında açıklandı. Üniversiteye girişte yeni sistem belli oldu! Yeni sistem 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibarıyla uygulanmaya başlanacak. 2018 yılında üniversiteye geçişte ilk kez uygulanacak yeni sınav sisteme dair ilk detaylar!

 

Sınavlar hangi tarihte yapılacak?

 

İlk sınav Haziran 2018'de gerçekleştirilecek ve ÖSYM tarafından 2018 sınav takvimi yayımlanınca tam tarih belli olacak. Yeni sistemde sınav 1 hafta içinde yapılıp tamamlanacak ve puan türleri düşürülecek. 18 sınav puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırmaktadır dendi. Bazı puan türleri arasında da akademik farklılık çok olmadığından 18 puan türü azaldı. Her puan türünde TÜRKÇE ve MATEMATİK konularının önemli bir yeri olacak.

 

Yeni sınav sisteminin adı ve oturum sayısı değişti!

 

Üniversiteye geçişte yeni sınav sisteminin adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olacak. 18 puan türü 5'e düşürüldü. Türkçe ve Matematik esas olacak. Sınavlar Cumartesi ve Pazar olmak üzere 1 hafta sonunda yapılacak ve 6 olan oturum sayısı 3 oturum şeklinde gerçekleştirilecek. 2018 yılı itibarıyla yeni sınav sistemi uygulanacak.

 

Bknz: Üniversiteye Geçişte Yeni Sistem Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS Tam Metni Yayımlandı

Bknz: Üniversiteye Geçişte Aday Barajı Geçtiğini Bilmeden İkinci Oturuma Girebilecek - Tüm Oturum Ücretlerini Peşin Ödeyecek

Bknz: Yeni Sistemde Üniversite Sınavında Alınan Puan 2 Yıl Geçerli Olacak - Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak

 

Oturumların süresi geçmiş deneyimleri ve adayların stres yaşamaması değerlendirilerek belirlenecektir. Yerleştirmede temel yeterlilik puanı esas alınacaktır. İlk oturumda sayısal ve sözel becerileri ölçülecek. Bugün de belirttiğimiz üzere Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık, Dil şeklinde puan türleri yer aldı. Özel yetenekle öğrenci alan programlarda baraj puanı bu sene de tutulmuştur.

 

Lisans sınavında 80 soru olacak!

 

1. oturumda 40 adet Türkçe 40 adet matematik sorusundan oluşan sınav Cumartesi sabah yapılacak. Bu sene baraj puanlarında değişiklik yapılmayacak. 150 puanın altında alanlar yerleştirilmeyecek. 180 puanın üzerinde alan adaylar lisans bölümlerini tercih edebilecek. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacaktır. 1. oturum yetenek sınavı olmayacak, yeterlilik sınavı olacak.

 

Temel yeterlilikte 150-180 arası alanlar önlisans bölümlerini tercih edebilecek. 180 üstü alanlar lisans tercihi yapabilecek. Temel yeterlilik puanı en az 150 olan adaylar özel yetenekli öğrenci alan programları tercih edebilecek. 200 üzeri alan aday bir sonraki yıl isterse sınava girmeden bu puanını tekrar kullanabilecek.

 

2. oturumda yetenek sınavı olacak!

 

İkinci oturum öğleden sonra yapılacak. 40 Türkçe, 40 Sosyal, 40 Matematik ve 40 Fen Bilimleri sorusu yer alacak. Öğleden önce ilk oturuma giren aday 180 puan üstü aldığını veya sınavı geçtiğini bilmeden bir sonraki aşamaya girecek. Pazar günü Dil sınavı tek oturumda yapılacak ve 80 soru sorulacak.

 

Cumartesi, sabah ve öğlen oturumu olurken Pazar tek oturum olacak!

 

Cumartesi ilk oturumda 180 puan aldığına kanaat getiren öğrenci ikinci sınava girecek. Başvurular ve ücretlerle ilgili olarak önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. YKS sınavı olarak belirlenen üniversiteye geçiş sistemi ile ilgili halen çözüme kavuşmamış sorular bulunmaktadır. Çünkü acaba geçtim mi geçmedim mi cevabını bilmeden ikinci oturuma girecek.

 

Her oturum için sınav ücreti alınırsa aday barajı geçmese de tüm oturumlara ücret ödeyecek!

 

Geçtiğimiz yıl 400 binden fazla kişi YGS 180 barajını geçememişti. Her oturum için belirli bir ücret alınacağından, aday 180 barajı geçemezse sonucunu haliyle bilmeden ikinci oturum için fazladan ücret yatırmış olacak. Normalde YGS 180 barajını geçemeyen LYS oturumlarına giremiyordu. Bu sistemde girecek ama 180'yi geçmezse puanı hesaplanmayacak. Sadece fazladan herkesten tüm oturumların ücreti alınmış olacak!

 

15 dakika kuralı uygulanacak mı?

 

Sınavın uygulanmasıyla ilgili olarak YÖK, ÖSYM ile ilgili konunun değerlendirildiğini ve bu sorunun en aza indirileceği belirtildi. Güvenlik endişesi ve sınavın konforunun etkilenmemesi gerektiğini belirtti. Güvenlik ve sınav konforu ile ilgili çalışmanın önemli olduğu ve 2 milyondan fazla adayın sınav esnasında etkilenmemesi için sınava geç gelen bir kaç kişiden dolayı değişiklik söz konusu olmayacak fakat biraz daha esnek davranılacağı konusunda ÖSYM ile görüşüldüğü belirtildi.

 

Belli programlar için başarı sıralamasına devam edilecek!

 

Tıp, Hukuk, mühendislik gibi bölümlere girerken aranan başarı sıralaması uygulaması devam edecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler