Ünlü Gurmeler Tarsus’ta

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Mersin Kent Konseyi ve Tarsus Kent Konseyi tarafından düzenlenen, Tarsus'un yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı...

35791
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Mersin Kent Konseyi ve Tarsus Kent Konseyi tarafından düzenlenen, Tarsus’un yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri’ne Türkiye, İngiltere ve Lübnan’dan katılan ünlü gurmeler hem Tarsus’un tarihi ve doğal güzelliklerini hem lezzetlerini tanıdı hem de yemek yaptı.

Tarsus Gastronomi Günleri’ne İngiltere ve Lübnan’dan katılan gurme şefler, Tarsus’ta hem yemek yaptı hem de Tarsus’a ait yöresel lezzetlerin yapımını öğrendi. Türk kebabını İngilizlerin damak zevkine uygun hale getirerek Londra’da kebap dükkanı açan modern kebap yorumcusu Edward Brunet Adiono ve ekibi, kış lahmacunu yaparak vatandaşlara tattırdı. Türk Aşçı Milli Takımı Kaptanı Esat Özata ise kuzu etinden yaptığı lezzetli yemeği Tarsus’ta yetişen sebzelerle tatlandırdı.

“Tarsus’ta tadına baktığımız yöresel lezzetlerden çok etkilendim”

Birkaç yıl önce Türkiye’ye kebabı araştırmak için gelen ve tekniğini öğrendikten sonra kebap dükkanı açan Londralı gurme şef Adiono, “Türk mutfağını harika buluyorum. Özellikle Tarsus genelindeki tadına baktığımız yöresel lezzetlerden çok etkilendim. Çok farklı şeyler yedik. Hepsinin tadı damağımda kaldı. Tarsus kebabını ve humusu çok beğendim. Tarsus’u da ayrıca çok beğendim. İnanılmaz bir şehir, burada dolaşmak tarihe bir yolculuk demek. Sağa dönüyorsunuz 5 bin yıllık, sola dönüyorsunuz 10 bin yıllık bir tarih var. Kültürel etkileşimi düşündüğümüzde bence yemek yapılabilecek en etkin yöntem. İlla ki, üniversitelere gidip bilimsel çalışmalarla bir kültürel etkileşime gerek yok. Yemek üzerinden de kültürel etkileşimi sağlayabiliriz. İki farklı milletten insan aynı yemeği yerken bunun duygusal bir etkileşimi de var ve bağ kurmalarını sağlıyor. Bence bu çok önemli” dedi.

“Böyle organizasyonlar beni çok heyecanlandırıyor”

Türk Aşçı Milli Takımı Kaptanı Özata ise “Böyle organizasyonlar beni çok heyecanlandırıyor. Yemek, insanları mutlu eden bir olgu, evrensel ve yaşayan kültür. Yemek bir mozaik taşı. Mersin’deyiz ve Mersin önemli bir lokasyona sahip. Çukurova’nın en bereketli topraklarının olduğu yerler. Tarsus’a ilk defa geliyorum. Bugün gezdim, eski yerleşim yerini gördüm çok büyülendim. Tarsus mutfağına ait yeni yeni tatlar keşfettim. Mesela fındık lahmacunu çok beğendim. Çok başarılı bir tat. Sabah saatlerinde yenmesi de çok hoş. Yöresel bir lezzetin belirli bir zamanda yenmesi bir ritüeldir. Tabi ki, günün her saatinde yenebilir ama gelen turistlere de belirli saatlerde yedirilmesi çok hoş” şeklinde konuştu.

“Burada düzenlenen gastronomi günleri iyi niyetin bir göstergesi”

Gastronomi günlerinde meze sırlarını Tarsuslu vatandaşlarla paylaşan gurme Barbara Abdem Massad da “Ben yavaş yemek yeme akımının Lübnan’daki kurucusuyum. Dört kitap yazdım. Burada bu güzel insanlarla bir arada olmaktan son derece mutluyum. Buradaki mükemmel insanlarla etkileşim halinde olmak çok önemli. Bence düzenlenen gastronomi günleri iyi niyetin bir göstergesi. İnsanları buraya getirip kültürü tanıtmak için yemek yemek çok önemli bir anahtar. Tarsus’un yemekleri de oldukça lezzetli. Bence Tarsus’a gelmeye değer. Ben insanları tanımak için o yörede yemek yenilmesi gerektiğini düşünen insanlardan biriyim. Lübnan mutfağı ve kültürünün Türk kültüründen fazlasıyla etkilendiğini söyleyebilirim. Türk mutfağına ait merak ettiğim tatlar var. Yakında oğlumla gelip Türkiye’de yemekleri araştıracağım” diye konuştu.

Ünlü Gurmeler Tarsus’ta

İHA

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!