1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Usta Öğretici ve Ücretli İken Emekli Olanlar İçin Kıdem Tazminatı Kararı
Usta Öğretici ve Ücretli İken Emekli Olanlar İçin Kıdem Tazminatı Kararı

Usta Öğretici ve Ücretli İken Emekli Olanlar İçin Kıdem Tazminatı Kararı

Milli Eğitim Bakanlığında ek ders ücreti karşılığı usta öğretici olarak görev yapan ve emekli olan personele kıdem tazminatının ödenip ödenmeyeceğine dair gerekli iş ve işlemler yayımlandı.

A+A-

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına gönderdiği görüş yazısında ücretli ve usta öğretici iken emekli olan personelin kıdem tazminatı konusuna açıklık getirildi.

Gaziantep ili Şahinbey Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde ek ders ücreti karşılığında usta öğretici olarak görev yapan ve emekli olan ile Giresun ili Bulancak Halk Eğitim Merkezinde ek ders ücreti karşılığında usta öğretici olarak görev yapan ve emekli olan personelin kıdem tazminatı talebinde bulunduğu belirtilerek, ilgililere kıdem tazminatının ödenip ödenmeyeceğin hususunda Maliye Bakanlığından görüş talep edildi.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 89 uncu maddesinde, her derecedeki eğitim ve öğretim kurumlan ile Üniversite ve Akademi (Askeri Akademiler dahil\ okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kumrularda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebileceği ve ücretle okutulacak ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacak lan n nitelikleri ve diğer hususların ilgili Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun Karan ile tespit olunacağı hükme bağlanmıştır denildi.

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti verilmek suretiyle görevlendirilmekte olan usta öğreticiler herhangi bir kadroya bağlı olmaksızın ve kısmi zamanlı bir şekilde çalıştırılmakta olup, çalışma usulü ve nitelik itibariyle geçici personel statüsünde bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı kurumlarında Sözleşmeli veya Ek Ders Görevi ile Görevlendirilecek Uzman ve Usla Öğreticiler Hakkında Yönetmeliğin 5’inci maddesinde Uzman ve Usta öğreticiler Geçici personel olarak, Ek ders görevi verilmesi yoluyla görevlendirilmektedir denilmektedir.

Uzman ve usta öğreticilerin “geçici personel olarak" ve “ek ders görevi verilmesi yoluyla” görevlendirilebileceği ve görevlendirilmekte olan usta öğreticilerden “geçici personel olarak” istihdam edilenlerin sözleşme esaslarının Milli Eğitim Bakanlığınca belirleneceği ifade edilmiştir.

4857 sayılı İş Kanununun 2’nci maddesine göre işçi, bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişidir. Bu itibarla, “işçi" sıfatı ile İş Kanunu hükümlerinden yararlanabilmesi için, bir hizmet akdine dayalı olarak çalışılması gereklidir. Ancak, usta öğreticiler hizmet akdi ile çalıştırılmadığından, taraflar arasındaki ilişki yargı kararlarında da belirtildiği üzere statü hukukuna dayanmaktadır.

Ayrıca bir kimsenin İş Kanunu anlamında işçi sayılmasa bile 506 sayılı Kanunun belirlediği koşulların varlığı halinde sigortalı sayılmasına bir engel bulunmadığına ilişkin Yargıtay Kararı uyarınca, usta Öğreticiler sosyal güvenlikleri açısından 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar.

Bu çerçevede, sosyal güvenlik itibarıyla 5510 sayılı Kanunun kapsamında sigortalı olunması (mülga 506 sayılı Kanun kapsamında olunması, yürürlükteki İş Kanunu uyarınca “işçi’’ sayılmayı gerektirmediğinden, geçici personel statüsünde olan usta öğreticilerin 1475 sayılı Kanunun kıdem tazminatı hükümlerinden yararlandırılmasına imkan bulunmadığı değerlendirilmektedir denildi. Karar için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.