1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Usta Öğreticilerin Görevlendirilmesi İle İlgili MEB'ten Önemli Açıklama
Usta Öğreticilerin Görevlendirilmesi İle İlgili MEB'ten Önemli Açıklama

Usta Öğreticilerin Görevlendirilmesi İle İlgili MEB'ten Önemli Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınan görüş gereği Danıştay kararı ile ilgili olarak Usta öğreticilerin görevlendirilmelerinin yeni bir hukuki durum oluşana kadar geçmişte olduğu gibi yapılmasına karar verildi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından Usta Öğreticilerin Görevlendirilmeleri ile ilgili olarak yapılacak hususlar konusunda 81 İlin Milli Eğitim Müdürlüğü yazı gönderildi. Danıştay’ın son kararı sonucu tereddüte düşülen konulara açıklık getirdi. Danıştay’ın vermiş olduğu kararla ilgili haberimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

MEB tarafından yapılan açıklamada Çeşitli İllerden Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığına ve diğer birimlerine doğrudan veya dolaylı intikal eden sözlü ve yazılı müracaatlarda Danıştay tarafından verilen bir kararla Halk Eğitimi Merkezleri ve benzeri kuramlarda bundan böyle usta öğretici görevlendirilmelerinin son bulacağı yönünde bilgilerin yer aldığı, bu nedenle usta öğretici görevlendirilmelerinde tereddütlerin yaşandığı gözlemlenmiştir denildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Kurulularında Sözleşmeli veya Ek Ders Görevi ile Görevlendirilecek Uzman ve Usta Öğreticiler Hakkında Yönetmeliğin 12. maddesinin ikinci tümcesinde yer alan "okutulmasında",

Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğüne Bağlı Halk Eğitim Merkezindeki Yöneticiler Dışında Görevli Diğer Personelin Görev, Yetki ve Sorumlulukları ile Belge ve Değerlendirmelere İlişkin Yönergenin " Uzman ve usta öğreticilerin görev ve sorumlulukları" başlıklı 12. maddesinin 1. fıkrasında yer alan" "eğitim-öğretim hizmetlerindeki öğretmenlerin görev, yetki ve sorumlulukları içinde",

Milli Eğitim Bakanlığı Kurulularında Sözleşmeli veya Ek Ders Görevi ile Görevlendirilecek Uzman ve Usta Öğreticiler Hakkında Yönetmelin de 271.maddesinin 2. fıkrasında yer alan "bağımsız olarak" ibarelerinin iptali talebi ile Danıştay 2. Dairesi Başkanlığında Bakanlık aleyhine açılan dava tümden reddedilmişken temyizde Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından kısmen red, kısmen kabul kararı ile bozulmuş olup, kararın nasıl uygulanacağına ilişkin Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden görüş alınmıştır.

Söz konusu görüş yazısı şu şekildedir:

"...davaya konu yönetmeliğin ilgili maddesinin ve söz konusu yönergenin yürürlükten kaldırılması nedeniyle kararın uygulama kabiliyeti kalmadığı değerlendirilmektedir." ifadesi yer almaktadır.

Bu itibarla, yeni bir hukuki durum oluşuncaya kadar usta öğreticilerin geçmişte olduğu gibi aynı şekilde görevlendirilmeleri hususunda işlem yapılmaya devam edilecektir denildi. Karar resmi yazısı için TIKLAYINIZ. MEB'den Usta Öğreticilerle İlgili Kadro Açıklaması için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.