Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Dönemin bulunduğu koşullar göz önünde bulundurulduğunda öne çıkan seçenek olarak 2 yöntem bulunur. Bu yöntemlerin ilki, mesleki eğitim merkezlerinde açılan uygulamalı eğitimlere katılım sağlamak, eğitim süreci tamamlandıktan sonra ise sınavlara girmek gerekmektedir. Mesleğin belirli bir sürede icra edilen kişiler tarafından eğitimlere katılım sağlanmadan sadece sınava girerek ustalık belgesi alınabilmektedir.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?
Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?
Daha Fazla Göster
Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?
Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Ustalık belgesine sahip olmak isteyen kişiler, belirli bir sürelerde mesleğini yapıyor ve bunu da SGK hizmet dökümü ile belgeleyebiliyorsa denklik belgesi almak zorunda kalırlar. 3308 Sayılı mesleki eğitim kanunu ile bu kapsamda belirtilmiş fiilen çalışma hizmet süreleri konularını tamamlayan kişiler için mesleki eğitim merkezlerinde denklik başvurusu yapmak durumuyla karşılaşırlar. Denklik belgesi almış olan kişiler önce kalfalık sınav sürecini başarıyla tamamlayarak kalfalık belgesi almalılar ve ardından da ustalık sınavına katılım sağlayarak ustalık belgesine sahip olunur.

Ustalık Belgesi Sorgulama

Ustalık Belgesi Sorgulama
Ustalık Belgesi Sorgulama

Sorgulama işlemleri için E-Devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı altında hizmete açılmış “Kalfalık, Ustalık, Usta Öğreticilik ve İş Yeri Açma Belgesi Sorgulama” ekranından giriş yapmak yeterli olur.

İlk olarak E-Devlet giriş bilgilerinizin olması gerekmektedir. Bunun için PTT’den E-Devlet şifresi alınarak internet bankacılığı kullanılıyorsa buradan da giriş yapılabilir. E-Devlet de kurumlar arasında Milli Eğitim Bakanlığını bulunarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu hizmetler içerisinde “Kalfalık, Ustalık, Usta Öğreticilik ve İş Yeri Açma Belgesi Sorgulama” hizmeti sayfasına girmek yeterli olacaktır.

Kalfalık, Ustalık, Usta Öğreticilik ve İş Yeri Açma Belgesi Sorgulama ekranında almış olduğunuz ustalık belgesi var ise görünecektir. Belge sorgulama sayesinde tüm belgelerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu ekranda görünmeyen belgeleriniz var ise belgeyi düzenleyen ilgili kuruma başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ustalık Belgesi Nereden Alınır?

Ustalık Belgesi Nereden Alınır?
Ustalık Belgesi Nereden Alınır?

3308 Sayılı mesleki eğitim kanunu belirlenmiştir ve belge verme yetkisi bir tek mesleki eğitim merkezlerinden sağlanır. Bu yüzden belge alabilmek için Mesleki eğitim merkezlerine başvuru yapılması gereklidir. Başvuru yapan kişilerin eğitim durumlarına ve son mezun olduğu okullara göre ustalık eğitim süreci konusu değişiklik gösterebilmektedir.

Eğitime katılmaya gerek duymadan direkt olarak ustalık sınavına girmeye hak kazanan ve sadece mesleğini uzun yıllar yapan kişilere tanınmaktadır. Bu yüzden başvuru yapan kişinin eğitim durumlarına göre belirlenen 3308 Sayılı mesleki eğitim kanununda belirlenen çalışma sürelerinin tamamlanmış olması zorunlu olmuştur.

Örnek verildiğinde, ilkokul mezunu olan bir kişi 12 yıl çalışma süresi beklenirken meslek lisesi mezunu bir kişi için ise 8 yıl çalışma süresi görülmektedir. Bu verilen süreler meslek gruplarının değişikliğine göre farklılık gösterir ve belge alabilmek için öncelikle kalfalık belgesi alınması istenir.

Ustalık Belgesi Alma Başvuru Şartları

Ustalık Belgesi Alma Başvuru Şartları
Başvuru Şartları

Ustalık belgesi alma başvuru şartları genel olarak incelediğinde başvuru yapılacak branşta ustalık seviyesini elde edebilecek eğitim ya da çalışma sürecini tamamlamış olunması istenmektedir. Belge alma başvuru şartları içerisinde aşağıda belirtilen kişiler ustalık belgesi için başvuruda bulunabilirler.

  • Kalfalık belgesi olan kişilerin ilköğretim ya da ortaokul mezunu olması,
  • Başvuru yapacağı branşta 3 Yıllık meslek lisesi mezunu olmak,
  • MYK tarafından verilmiş olan 4. seviye yeterlilik belgesine sahip olmak,
  • MEB tarafından verilmiş olan 4. seviye kurs belgesine sahip olmak,
  • Mesleki açık lise ile eğitim gören ve eğitiminin yüz yüze eğitim kısmını tamamlamış olmak,
  • Elektrik Tesisatçı Yetki Belgesi sahibi olmak.

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!