1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Üstün Zekalılar Öğretmenlerinin Alana Dönüş Talebi İçin KDK’ya Başvuru
Üstün Zekalılar Öğretmenlerinin Alana Dönüş Talebi İçin KDK’ya Başvuru

Üstün Zekalılar Öğretmenlerinin Alana Dönüş Talebi İçin KDK’ya Başvuru

Anadolu Eğitim Sendikası AES tarafından Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru. Ombudsmana yapılan başvuruda Üstün Zekalılar Öğretmenlerinin Alana Dönüşü talep ediliyor. İşte detaylar.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası tarafından yapılan açıklamada özel yetenekli bireylerin potansiyellerini gerçekleştirmelerine ve birikimlerini ülkemiz ve tüm insanlığın yararına kullanmalarına katkı sağlamak amacıyla özel yetenekli öğrenciler için eleştirel düşünen, yeniliğe açık, yaratıcı, değer yargılarına sahip, motivasyonu yüksek öğretmenler yetiştirilmek üzere ilk defa 2002 yılında İstanbul Üniversitesinde kurulan ve daha sonra diğer üniversitelerde de açılan Üstün Zekâlılar Öğretmenliği mezunları, eğitim sistemimizde Özel Yeteneklilerle ilgili bir okul ya da sınıf olmadığı için Talim Terbiye Kurulunun kararına göre Sınıf Öğretmeni olarak ataması gerçekleştirilmekteydi.

Üstün Zekalılar Öğretmenliği lisans programı, Zihinsel, Görme ve İşitme Engelliler Öğretmenliği ile birlikte YÖK’ün 11 Nisan 2016 tarih ve 21249 sayılı yazısı ile “Özel Eğitim Öğretmenliği” adı altında tek çatı altında toplandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, YÖK’ün yaptığı düzenlemeden önce Üstün Zekalılar Öğretmenliği lisans programını bitirerek devlet kadrolarına sınıf öğretmeni olarak atanan yaklaşık 85 kişi, mezun durumda bekleyen yaklaşık 400 kişi ve halen okumakta olan yaklaşık 400 ilgili lisans öğrencisi bulunduğu bildirildi.

MEB’İN OLUMSUZ YANITI ÜZERİNE KDK’YA BAŞVURU

Bu kapsamda Üstün Zekalılar Öğretmenliği bir “özel eğitim” bölümü olup, transkriptlerinde bir çok özel eğitim dersi bulunmaktadır. Anadolu Eğitim Sendikası da YÖK’ün 2016 tarihinde yaptığı değişiklik ile Üstün Zekalılar Öğretmenliğinin Özel Eğitim Öğretmenliği olmasından dolayı Üstün Zekalılar Öğretmenliği mezunlarının ve halen okumakta olanların mezun olduklarında “Özel Eğitim Öğretmeni” olarak atamalarının yapılması talep edildi.

Böylelikle bu bölümden mezun olup Milli Eğitim Bakanlığının sınıf öğretmeni kadrolarında görev yapan öğretmenlerine ise alan değişikliği ile Özel Eğitim Öğretmenliğine geçiş hakkı tanınması için Talim ve Terbiye Kurulu ile Mili Eğitim Bakanlığı’na başvurmuştuk. Sendikanın aldığı olumsuz cevap üzerine konu Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman)’na taşındı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler