1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Üstün Zekalılar Öğretmenlerinin Alana Dönüşleri İçin Talepte Bulunuldu
Üstün Zekalılar Öğretmenlerinin Alana Dönüşleri İçin Talepte Bulunuldu

Üstün Zekalılar Öğretmenlerinin Alana Dönüşleri İçin Talepte Bulunuldu

Anadolu Eğitim Sendikası AES tarafından üstün zekalılar öğretmenlerinin ‘alana dönüş’ talebi için milli eğitim bakanlığına başvuru yapıldı. Üstün zekalı çocukların eğitimi ile ilgili uzman öğretmenlerin alana inmeleri gerekiyor!

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Mehmet Alper Öğretici Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör’e ziyaret düzenleyerek ülkemizde yer alan çocukların yüzde 1 ile yüzde 10’u arasındakilerin özel yetenekli olduğunu; özel yetenekli çocukların keşfedilmesinin ve alanında uzman kişilerce eğitiminin devamının sağlanmasının önemine yer verildi.

 

İlk defa 2002 yılında İstanbul Üniversitesinde kurulan üstün zekalılar öğretmenliği mezunlarının talebi!

 

Özel yetenekli bireylerin potansiyellerini gerçekleştirmelerine ve birikimlerini ülkemiz ve tüm insanlığın yararına kullanmalarına katkı sağlamak amacıyla özel yetenekli öğrenciler için eleştirel düşünen, yeniliğe açık, yaratıcı, değer yargılarına sahip, motivasyonu yüksek öğretmenler yetiştirilmek üzere üstün zekalılar öğretmenliği bölümü açıldı.

 

Bölüm ilk defa 2002 yılında İstanbul Üniversitesinde kuruldu ve daha sonra diğer üniversitelerde de açıldı. Üstün Zekalılar Öğretmenliği mezunları, eğitim sisteminde Özel Yeteneklilerle ilgili bir okul ya da sınıf olmadığı için Talim Terbiye Kurulunun kararına göre Sınıf Öğretmeni olarak ataması gerçekleştirilmekteydi.

 

Bknz: MEB'e yapılan başvuru metni için TIKLAYINIZ.

 

Üstün Zekalılar Öğretmenliği lisans programı, Zihinsel, Görme ve İşitme Engelliler Öğretmenliği ile birlikte YÖK’ün yazısı ile Özel Eğitim Öğretmenliği adı altında tek çatı altında toplanmıştır.

 

YÖK’ün yaptığı düzenlemeden önce Üstün Zekalılar Öğretmenliği lisans programını bitirerek devlet kadrolarına sınıf öğretmeni olarak atanan yaklaşık 85 kişi, mezun durumda bekleyen yaklaşık 400 kişi

ve halen okumakta olan yaklaşık 400 ilgili lisans öğrencisi bulunmaktadır.

Üstün Zekalılar Öğretmenliği bir özel eğitim bölümü olup, transkriptlerinde bir çok özel eğitim dersi bulunmaktadır. Anadolu Eğitim Sendikası olarak YÖK’ün 2016 tarihinde yaptığı değişiklik ile Üstün Zekalılar Öğretmenliğinin Özel Eğitim Öğretmenliği olmasından dolayı Üstün Zekalılar Öğretmenliği mezunlarının ve halen okumakta olanların mezun olduklarında Özel Eğitim Öğretmeni olarak atamalarının yapılması talep edildi.

 

Ayrıca bu bölümden mezun olup bakanlığımızın sınıf öğretmeni kadrolarında görev yapan öğretmenlere ise alan değişikliği ile Özel Eğitim Öğretmenliğine geçiş hakkı tanınması AES tarafından talep edildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler