1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. UYAP Üzerinden Trafik Cezalarına İtirazda Yoğun Talep
UYAP Üzerinden Trafik Cezalarına İtirazda Yoğun Talep

UYAP Üzerinden Trafik Cezalarına İtirazda Yoğun Talep

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi UYAP üzerinden bir süredir trafik cezalarına ulaşım ve itiraz gerçekleştirilebiliyor.

A+A-

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi UYAP üzerinden bir süredir trafik cezalarına ulaşım ve itiraz gerçekleştirilebiliyor. Adalet Bakanlığı’nın oluşturduğu bu sistem üzerinden trafik cezaları ve idari para cezaları işlemleri ve bu işlemlere karşı itirazlar, UYAP üzerinden yapılabiliyor. Vatandaş, son 8 ay içerisinde kendisine kesilen bu idari para cezaları ve trafik cezalarına karşı toplamda 13 bin 660 adet itirazda bulundu.

Trafik Cezalarına UYAP’tan İtiraz

Vatandaşlar, kendilerine kesilen cezaları artık internet üzerinden kontrol edebiliyor ve itiraz edebiliyor. Vatandaş Portal üzerinden yapılan bu itirazlar, son sekiz ayda inanılmaz bir artış göstererek, 13 bin 660’a ulaştı. Adalet Bakanlığı tarafından 20 Aralık 2019 tarihinden bugüne ise UYAP üzerinde yapılan yenileme ile vatandaş, trafik cezalarına ve idari para cezalarına ulaşarak itiraz etme hakkını elde etmişti.

13 Bin 660 İtirazın 8 Bin 16 Tanesi Trafik Cezalarına

Aralık 2019 itibariyle hizmete açılan itiraz yapabilme kısmı ile UYAP’a gelen trafik ve idari para cezalarına itiraz arttı. Bu itirazların çoğalmasının sebebi olarak ise insanların kolay yoldan itiraz etme hakkı kazanması vesile oldu. İnsanlar böyle şeylerle uğraşmak istemezken, online olarak yapılabilecek bu itiraz şekline ise kolay ulaşabilmesi sayesinde şikayetlerini belirtmede zorluk yaşamadılar ve böylece bu durumu kullanmak istedir. UYAP üzerinden itiraz edilen trafik cezalarına son sekiz ay içerisinde toplam 8 bin 16 tane başvuru yapılmıştır. Toplam 13 Bin 600 itirazın, 5 bin 644 tanesi ise idari para cezalarına olan itirazlar olarak kayıt altına alınmıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.