Uyarma Cezası Almak Memuru Nasıl Etkiler?

Uyarma cezası nedir , uyarma cezası memuru nasıl etikiler , uyarma cezası yaptırımları nelerdir ?

60631
Daha Fazla Göster
Uyarma Cezası Almak Memuru Nasıl Etkiler?
Uyarma Cezası Almak Memuru Nasıl Etkiler?

Devlet memurlarının bağlı bulunduğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurun disiplin cezası gerektiren fiil ve hallerini beş gruba ayırarak ağırlık ve derecelerine göre sıralamıştır. Buna göre sıralama; uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması ve devlet memurluğundan çıkarma şeklindedir. 

Uyarma Cezası Memuru Nasıl Etkiler?

Uyarma Cezası Memuru Nasıl Etkiler?
Uyarma Cezası Memuru Nasıl Etkiler?

Bir devlet memuruna verilebilecek cezalar arasında ağırlık bakımından en hafifi tasaya göre uyarma cezası olarak belirtilmiştir. Uyarma cezası ise “memur kişiye görevinde ve davranışlarında daha dikkatli olması gerektiğinin yazılı olarak bildirilmesi hali” olarak açıklanmıştır. Bu bakımdan öncelikle bir memur ne yaparsa uyarma cezası alır buna bakmak gerek. 

Bir memura uyarma cezası verilmesini gerektirecek haller ve fiiller Devlet Memurları Kanunu’nun 125/A maddesinde detaylı olarak bildirilmiştir. Buna göre şu halleri ve fiilleri işleyen memura uyarma cezası verilme şartı ortaya çıkar:

  • “Kendisine verilen görevleri zamanında ve tam yapmazsa. Görev mahallinde kurumlarca belirlenmiş olan usul ve esasları yerine getirmede, göreviyle ilgili resmî belge, araç ve gereçlerin korunmasında hassasiyet göstermezse. Araç ve gereçlerin kullanılması ve bakımında kayıtsızlık gösterir ya da düzensiz hareket ederse.
  • Kurumca belirlenmiş olan tasarruf tedbirlerine riayet etmez ise.
  • Usulsüz müracaatlar ve şikâyetlerde bulunursa,
  • Devlet memuru vakarına yakışmayan hal ve davranışlar içerisinde bulunursa,
  • Görevine ya da iş sahiplerine karşı kayıtsızlık gösterir, ilgisiz kalmayı seçerse,
  • Belirlenmiş olan kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranışlar sergilerse,
  • Görevin iş birliği içerisinde yapılması gerektiği ilkesine aykırı davranışlar yaparsa.”

Bir memur hakkında uyarma cezası, disiplin amirleri tarafından verilebilir. Uyarma cezası gerektiren bir ha veya eylemin disiplin amiri tarafından öğrenilmesine müteakip bir ay içerisinde disiplin soruşturması başlatılmaz ise memur hakkında disiplin cezası verme yetkisi zaman aşımına uğrar. Bu durumda da o fiil ve halden dolayı memura uyarma cezası verilemez. 

Memurun Savunma Hakkı Var mı?

Memurun Savunma Hakkı Var mı?
Memurun Savunma Hakkı Var mı?

Memurdan savunma hakkı alınmadan da uyarma cezası verilemez. Bu yüzden disiplin amiri tarafından memura en az 7 gün savunma süresi tanınarak yapılan savunmadan sonra cezasına dair değerlendirmenin yapılması gerekir. Memur, savunma yapıp yapmama konusunda serbesttir. 

Disiplin amiri, soruşturmayı tamamladıktan sonra 15 gün içinde ezasına ilişkin kesin kararını verir. İdari işleyişe ilişkin bir süre olduğundan dolayı 15 günün geçmiş olması disiplin cezasını düşürmez. 

Memurun disiplin cezasına, dolayısıyla cezasına karşı itiraz hakkı vardır. İtirazın verilen disiplin cezasının tebliğinden sonra 7 gün içerisinde ilgili disiplin kuruluna yapılması gerekir. Disiplin kurulu itirazı inceler ve 30 gün içerisinde itiraza ilişkin kararını sonlandırır. Disiplin kurlu itirazı kabul ederse cezası, ceza veren amir tarafından kaldırılır. Amir, cezasında ısrar edemez ve daha ağır bir ceza da veremez. 

Disiplin kurulu itirazı reddederse bu sefer de idari yargıda iptal davası açılabilir. Memura etkisine baktığımızda, verilen  cezası ve cezanın uygulanma şekli, kişinin özlük dosyasına işlenir. Ceza ne şekilde uygulanmış olursa olsun cezasının üzerinden 5 yıl geçtikten sonra yetkili amire başvurarak memur, cezanın özlük dosyasından silinmesini talep edebilir. Atamaya yetkili amir, geçen süre içinde memurun davranışlarında bu isteği haklı kılacak iyileşme olduğuna kanaat getirirse cezanın özlük dosyasından silinmesi yönünde karar verebilir.

Elbette farklı etkileri de olur. Mesela son 8 yılda disiplin cezası almamış bir memur, ilave 1 kademe ilerlemesi mümkünken  cezasının ardından yeniden bir 8 yıl daha beklemesi gerekir. Aynı şekilde öğrenim durumundan kaynaklı son 8 yılda alacağı terfi için de yeniden bir 8 yıl beklemesi gerekir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uyarma Cezası Almak Memuru Nasıl Etkiler?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!