Uydu Görüntüleri İncelendi! Koronavirüs Salgını Eylül Ayında mı Başladı?

Harvard Üniversitesi tarafından uydu görüntüleri incelenerek bir araştırma yapıldı.

62600
Abone Ol
Daha Fazla

Harvard Üniversitesi Uydu Görüntülerini İnceledi

Amerika’daki Harvard Üniversitesi tarafından yeni tip koronavirüs covid-19 ile ilgili ir araştırma yapıldı. Araştırmada uygu görüntüleri incelendi. Yapılan incelemeler neticesinde Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgınının çok daha önce bir tarihte başlamış olabileceği kanaatine varıldı. Harvard Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar tarafından değişik yıllarda çekilmiş olan uygu fotoğraflarını karşılaştırdı. Koronavirüs salgının Çin’in Vuhan şehrinden belirtilenden çok daha önce yayılmış olabileceğini açıkladı.

Otoparklardaki Araç Sayısında Büyük Artış

Harvard Üniversitesi’nde görevli bir ekip uydu görüntülerinden yola çıkarak bir araştırma yaptı. Araştırmacılar önceki yıllara ait uygu görüntüleri ile 2019 yılının uygu görüntülerini karşılaştırdılar. 2019 yılının sonbahar aylarında Çin – Vuhan’daki hastanelerde önemli hareketlilikler olduğunu tespit ettiler. Araştırmacılar bu şehirdeki hastanelerin otoparklarında geçen yıl sonbaharda araç sayısında büyük bir artış gözlemledi. Bu artışın covid-19 salgınının o dönemde başlamasından kaynaklı olan bir hareketlenme olabileceğine dikkat çekildi. Araştırma ekibi tarafından bu konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Hareketlilik Aralık Ayından Çok Önce Başlıyor

Araştırma ekibinde yer alan Boston Çocuk Hastanesi İnovasyon Başkanı John Bronwnstein 2019 yılının eylül ayında Vuhan’da bir şeyler olduğunu düşündüklerini, salgının belirtilen başlama tarihi olan geçen aralık ayından çok daha önce Vuhan’da çok yüksek seviyede toplumsal bir bozulma yaşandığı sonucuna vardıkların söyledi. John Bronwnstein uygu görüntülerinin analizlerini istihbarat kurumlarındaki işlemlere benzer şekilde yaptıklarını, 2019 – Ekim ayına ait Vuhan’daki görüntülerde özellikle hastane otoparklarında çok önemli hareketlilik fark ettiklerini, ayrıca Çin’deki bir arama motoru kullanılarak yapılan aramalarda koronavirüs belirtilerinin üst sıralarda yer aldığını da belirtti.

İnternet Aramaları da Araştırmayı Doğruluyor

Araştırma ekibi 350 uygu görüntüsünü inceledi. Geçmiş yıllardaki fotoğraflar karşılaştırıldığında, Vuhan’daki bir hastane otoparkındaki araçlarda 2019 ekim ayında yüzde 67 artış, bir diğer hastanede ise yüzde 990 oranında artış tespit edildi. Şehirdeki trafik verilerinin de buna işaret ettiği, ayrıca arama motorlarında yapılan aramaların da araştırmayı doğruladığı ifade edildi. Arama motorlarında geçen yıl eylül ayından başlamak üzere en çok aratılan kelimelerin “öksürük” ve “ishal” gibi kelimeler olduğu bilgisi verildi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!