1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uzaktan Eleman Arayışı
Uzaktan Eleman Arayışı

Uzaktan Eleman Arayışı

Koronavirüs Pandemisi nedeniyle hayatımızda büyük bir yer edinen uzaktan çalışma modeli kalıcı olma etkilerini göstermeye başladı.

A+A-

LinkedIn verilerine göre 18 ülkede yayımlanan iş ilanlarında uzaktan çalışacak eleman arayanların sayısında gözle görülür bir artış yaşandı. Uzaktan çalışacak eleman arayan iş ilanlarında mart başına göre mayıs ayında 2,8’lik bir artış görüldü. İlanlara yapılan başvurularda da 2,3’lük bir artış oldu. Uzaktan çalışma modeli ile hem işçi hem işveren adına maliyetlerin düşmesini sağlamakta.

Koronavirüs, iş hayatında köklü değişimler yaşanmasına neden oldu. Daha öncesinde yapılmasının çok zor olduğu düşünülen evden çalışma modeline sayısız şirket birkaç ay içerisinde uyum sağladı ve işlerin bu şekilde devam etmesi sağlandı. Uygulanan tedbirlerin ve kısıtlamaların kaldırılması ile bazı şirketler çalışanlarını yeniden ofis ortamına toplarken bazı şirket evden çalışma modeliyle devam etme kararı aldı.

İnternet sektörünün en büyükleri olan Google ve Facebook, ilk olarak 2020 yılı sonuna kadar çalışanların evden çalışmasının yolunu açmıştı. Önce Google bu çalışma süresini 2021 Temmuz ayına kadar uzattı, Facebook ise 2021 sonuna kadar evden çalışma modeline devam dedi.

Düşük Maliyetler

Başvuru ve ilan verilerinin incelendiği 18 ülkenin tamamında uzaktan çalışma modeliyle eleman arayan ilanların sayısında artış oldu. Brezilya’da ilan sayısı mart başına göre 4.9 katına çıkarak en fazla artışın yaşandığı ülke oldu. Kanada’da ise artış 1,5 kat olarak tespit edildi ve en az artışın yaşandığı ülke oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.