1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Uzman Erbaş Alımı Sınav Aşamaları Nelerdir? Sahil Güvenlik Komutanlığı 2018/3
Uzman Erbaş Alımı Sınav Aşamaları Nelerdir? Sahil Güvenlik Komutanlığı 2018/3

Uzman Erbaş Alımı Sınav Aşamaları Nelerdir? Sahil Güvenlik Komutanlığı 2018/3

İçişleri Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, uzman erbaş alımları bilgilendirme kılavuzu kapsamında 2018 yılı 3. Dönem için sınav aşamaları neler olacak? Uzman erbaş alımları sınav aşamalarına dair tüm detaylar My Memur haberden ulaşabilirsiniz.

A+A-

17 - 27 Eylül 2018 tarihlerinde başvuruları alınan Sahil Güvenlik Komutanlığı 2018 yılı 3. Dönem uzman erbaş alımları kapsamında başvuru sonuçları açıklandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı 2018 yılı uzman erbaş alımı başvurusu çağrısı yapılan adayların katılacağı sınav aşamaları nelerdir?

Uygulanacak yazılı sınav ve ikinci seçim aşamaları şu şekilde olacak! Ön kayıtları yapılarak sınava katılacakları ilan edilen adaylar sırasıyla; Genel kültür ve meslek bilgisi yazılı sınavına, Ön sağlık muayenesine, Fiziki kabiliyet ve değerlendirme testlerine, Uygulamalı meslek bilgisi sınavına ve son olarak da Mülakat sınavına tabi tutulacaklardır.

Yukarıdaki belirtilen sınav aşamalarının herhangi birinde başarılı olamayan adaylar, bir sonraki aşamaya devam edemeyecekler.

Uzman Erbaş Alımı Yazılı Sınavlar! Başvurusu kabul edilen adaylar genel kültür ve meslek bilgisi alanlarından yazılı sınava tabi tutulacaktır. Genel kültür yazılı sınavında adaylara kılavuzda referans olarak belirtilen alanlarından sorular sorulacaktır.

Meslek bilgisi yazılı sınavı ise adayların istihdam edilecekleri branş ile ilgili ve askerî kültür bilgisini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Meslek Bilgisi sınavlarına ait kaynak dokümanlar, başvuru sonuçları ile birlikte adaylara bilahare bildirilecektir.

Adayların puanları 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek, genel kültür ve meslek bilgisi yazılı sınavlarından 60 ve üzeri puan alan adaylar başarılı kabul edilecektir.

Yazılı sınavlarla ilgili diğer hususlar, sınav öncesinde adaylara bildirilecek olan sınav talimatında açıklanır. Adaylar yazılı sınavlara gelirken yanlarında kurşun kalem, silgi, kalemtıraş bulunduracaklardır. Sınav başladıktan sonra en fazla 30 dakika geciken aday sınava alınır, ancak geciktiği süre sınav sonuna ilave edilmez.

Uzman Erbaş Alımı 2’nci Seçim Aşamaları! Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, kendilerinden istenen tüm belgelerle birlikte sırasıyla aşağıda belirtilen aşamalara tabi tutulacaklardır.

Uzman Erbaş Alımı Ön Sağlık Muayenesi! Ön Sağlık kontrolünde adayın genel fiziki kusurları olup olmadığı kontrol edilecek ve fiziki kabiliyet ve değerlendirme testi için gerekli sağlık kontrolleri yapılacaktır. Adaylar ön sağlık kuruluna mayo veya şortlu olarak alınacaklardır.

Ön sağlık kontrolünde aşağıda belirtilen hususlarda muayeneleri yapılacaktır: Kollar, bacaklar ve gövde bütünlüğü ile ilgili, dışarıdan bir bakışta belli olan ortopedik rahatsızlıklar, İleri derecede cilt bozuklukları, Duyu organlarının doğuştan yokluğu veya şekil bozukluğu, Beden hareket ve faaliyetleriyle ilgili dış görünümü ileri derecede bozan rahatsızlıklar, Boy-kilo uyumsuzluğu, Görme ve işitme ile ilgili yardımcı cihazların kullanım durumu (gözlük, işitme cihazı gibi), Ağız ve diş sağlığı durumuna bakılacak.

Ön sağlık muayenesinde alımı uygun bulunan adaylar fiziki kabiliyet ve değerlendirme testine alınacaklardır.

Uzman Erbaş Alımı Fiziki Kabiliyet Ve Değerlendirme Testleri! Fiziki kabiliyet ve değerlendirme testleri, başvuru sonuçları ile adaylara ilan edilecek adreste yapılacaktır. Fiziki kabiliyet ve değerlendirme testleri için adaylar; eşofman, şort, mayo/şort mayo, bone, spor ayakkabısı, havlu, terlik vb. malzemelerini yanlarında bulunduracaklardır.

Ön sağlık muayenesinden geçen adaylar fiziki kabiliyet ve değerlendirme testlerine tabi tutulacaklardır. Ayrıca adaylara branşlarına uygun kriterlerde yüzme testi uygulanacaktır. Bu testlerden herhangi birinden başarılı olamayan adaylar elenecektir. Adaylara tüm testler süresince ikinci bir hak verilir.

Değerlendirme Ve Sıralama: Fiziki kabiliyet ve değerlendirme testleri 100 puan üzerinden değerlendirilir.

Fiziki kabiliyet ve değerlendirme testi puanının % 10’u, adaylar arasındaki genel değerlendirme puanına ekleneceğinden; adayların belirtilen en az değerlerin üzerinde almış oldukları puan önem taşımaktadır.

Fiziki kabiliyet ve değerlendirme testlerinden başarılı olan adaylar bir sonraki aşama olan uygulamalı mesleki bilgi sınavına girecektir. Uygulamalı mesleki bilgi sınavı, fiziki kabiliyet ve değerlendirme testinden sonra yapılacaktır.

Uzman Erbaş Alımı Uygulamalı Mesleki Bilgi Sınavı! Sınavda adaylara branşları ile ilgili sorular yöneltilerek uygulama yaptırılır. (Kurbağaadam uzman erbaş adaylarının uygulamalı mesleki bilgi sınavında, SCUBA ile en az 5 dakika süreli dalış yaptırılarak adayların su altı becerileri kontrol edilecek ve 100 puan üzerinden 60 puan alanlar başarılı sayılacaktır).

Bu sınavda başarılı olabilmek için en az 60 ve üzerinde puan almak gerekmektedir.  Uygulamalı mesleki bilgi sınavından başarılı olan adaylar bir sonraki aşama olan mülâkat sınavına girecektir.

Uzman Erbaş Alımı Mülâkat Sınavı! Uygulamalı mesleki bilgi sınavı sonrasında adaylara mülâkat sınavı uygulanacaktır. Mülâkat sınavında adaylar; Genel görünüm, Anlatım ve ikna kabiliyeti, Ses tonu ve konuşma düzgünlüğü, Kendine güven, Kendini ifade etme, Psikolojik durumu ve bunun gibi açılarından değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

Mülâkat sınavında 100 puan üzerinden en az 60 puan alan adaylar başarılı sayılacaklardır. Kılavuz için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler