1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Uzman Erbaşların Memurluğa Geçiş Sorunları TBMM Gündeminde
Uzman Erbaşların Memurluğa Geçiş Sorunları TBMM Gündeminde

Uzman Erbaşların Memurluğa Geçiş Sorunları TBMM Gündeminde

TBMM Genel Kurulunda uzman erbaşların sorunları konuşuldu. Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, TSK bünyesinde uzman erbaşların memurluğa geçişi konusundaki sorunları dile getirdi.

A+A-

Uzman erbaşlarla ilgili konular, TBMM Genel Kurulunda dile getirildi. Türkiye Büyük Millet Meclisinin 28 Mart tarihli oturumunda, Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer söz aldı. 1 dakika süreyle söz alan Tümer, uzman erbaşların memurluğa geçişi konusunda sorunları ve yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Adana Milletvekili Tümer, Türk Silahlı Kuvvetlerinde en az yedi yıl çalışan; kendi isteğiyle ya da sağlık nedeniyle görevden çekilen 35 yaş üstü uzman erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarına atanabileceğini hatırlattı. İlgili mevzuata göre özel şartları ve girecekleri sınıfın niteliklerinin karşılayan uzman erbaşlar, başvuracakları kurumun takdirine bağlı olarak bu hakka sahip oluyor.

Mevzuatta bu şekilde yer alan hükümlerle ilgili konuşan Milletvekili Tümer, erbaşların atanacakları kurumu kendilerinin bulmak zorunda olduğunu ve kurumların bu hizmeti tercih etmediklerini ifade etti. Kurumlara yüzde 2 kontenjan verildiğini ve bunun yetersiz olduğunu, ayrıca zabıta ve itfaiye alımı gibi durumlarda 30 yaşını doldurmamış olmak gibi şartların atanmayı imkansız kıldığını belirtti.

Yaş şartı nedeniyle, KPSS’ye girme şartları olmamasına rağmen uzman erbaşların bakanlıklara, genel müdürlüklere, KİT’lere atanamadığını ifade eden Tümer, uzman erbaşların memurluk için haklarının korunmasını talep etti. 35 yaş üstü uzman çavuşlar için bu mağduriyetlerin ortadan kaldırılması yönünde Hükümetin girişimde bulunması gerektiğini kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler