Uzman Hekim Akademik Kadroya Nasıl Geçer?

Devlet kurumlarında kamu personeli olarak görev yapan hekimler akademik kadroya geçebilirler mi? Bu geçiş aşaması nasıl olmaktadır?

Uzman Hekim Akademik Kadroya Nasıl Geçer?
Uzman Hekim Akademik Kadroya Nasıl Geçer?
Daha Fazla Göster

Devlet kurumlarına memur olarak ataması gerçekleşmiş olan hekimlerin akademisyen olarak görev yapabilme şansları bulunmaktadır. Uzman olarak görev yapan hekimler, üniversitelerin açacakları yan ihtisas dallarına veya doçentlik dallarına başvuruda bulunabilmektedirler. Kişilerin, başvuruları ve sonrasındaki aşama olumlu olarak sonuçlanır ise atama işlemi gerçekleşmektedir. Tayin işlemleri, Sağlık Bakanlığı ile YÖK arasındaki bağlantı ve yazışma işlemlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu zaman dilimi yaklaşık olarak 2 ila 3 aylık bir süreçtir. Bunun yanında, özel hastanelerde hekim olarak görev yapan memur kişilerde, akademisyenliğe başvuruda, devlet hastanelerinde çalışmaktan bir fark olup olmadığını merak etmektedirler.

Uzman Hekim Akademik Kadroya Nasıl Geçer?

Uzman Hekim Akademik Kadroya Nasıl Geçer?
Uzman Hekim Akademik Kadroya Nasıl Geçer?

Özel hastaneler ve devlet hastaneleri fark etmeksizin, uzman hekim olarak görev yapan kişilerin, akademisyenlik başvurusu aşamaları aynı şekilde ilerlemektedir. Yani devlet hastanesinde görev yapan hekimin bu anlamda herhangi bir ayrıcalığı veya üstünlüğü bulunmamaktadır. hekimler, bulundukları devlet veya özel hastanenin ilgili birimine istifa dilekçelerini sunarak, gerekli işlemlerin yapılmasından sonra akademisyenlik kadrolarına geçiş yapabilmektedirler.

Uzman Hekimlerin Akademik Kadroya Geçişleri Farklı mı?

Uzman Hekimlerin Akademik Kadroya Geçişleri Farklı mı?
Hekimlerin Akademik Kadroya Geçişleri Farklı mı?

Hekimlerin akademik kadroya geçişlerinde herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Devlet Memurları Kapsamında, bilindiği gibi memur olarak görev yapan kişinin istifanın ardından, yeniden memur olarak görev yapabilmek için 6 aylık bir sürenin beklenmesi gerekmektedir. Üniversiteler de devlet kurumlarıdır. Ancak, üniversiteler Yükseköğretim Personel Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. Bu sebeple, söz konusu olan bu bekleme süresi, devlet memurluğundan akademisyenliğe geçişte söz konusu değildir.

Bulunduğu kuruma istifa dilekçesi veren bir memur, istifasının kabul edildiğine dair onay aldığında kurumdan ayrılabilmektedir. Hekim de bu şekilde akademisyenliğe başlayabilir. Ayrıca, istifa dilekçesinin verilmesinin ardından, kişiye 30 gün içinde cevap gelmez ise, kişi görevinden ayrılarak yeni görevine başlayabilmektedir. Yani bu aşamada, hekimin akademik kadroya geçisi herhangi bir farklılık göstermemektedir. İlgili kadroya başvurulmasının ve şartların sağlanmasının ardından, başarılı olunması durumunda, gerekli işlemlerin tamamlanmasından sonra geçiş sağlanabilmektedir.

Akademik Personelin İstifası Hangi Esaslara Tabi Olur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzman Hekim Akademik Kadroya Nasıl Geçer?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!