1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Uzman Jandarma, Uzman Erbaş ve Polislerin ek göstergeleri arttı
Uzman Jandarma, Uzman Erbaş ve Polislerin ek göstergeleri arttı

Uzman Jandarma, Uzman Erbaş ve Polislerin ek göstergeleri arttı

Uzman Jandarma, Uzman Erbaş ve Polislerin 2200 olan ek göstergeleri 3000'e çıkartılması Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni maaşlar ne kadar olacak. İşte tüm detaylar

A+A-

Resmi Gazete’de bugün yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliklerle Polis, Uzman Erbaş ve Uzman Jandarmaların ek göstergeleri arttı. İşte tüm değişiklikler.

Polislerde yapılan ek gösterge artışı ile daha önce en fazla 2200 olan ek gösterge 3000’e çıkartıldı. Bu değişiklik polis memurlarından yükseköğrenim mezunu olanları kapsamaktadır. 5nci ve 8nci dereceye gelenlere de ek gösterge uygulanacak. Yükseköğrenim mezunu olan bir polis memurunun emekliliğinde maaş artışı ve emekli ikramiyesinde de az da olsa artış olacaktır.

Uzman Jandarmaların ek gösterge artışı hakkında bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan bölüm şu şekildedir. 28/5/1988 tarihli ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununun 21 inci maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesinde bulunan “2/3’ü” ibaresi “5/6’sı” şeklinde ve ikinci cümlesinde yer alan “2200’ü” ibaresi “3.000’i” şeklinde değiştirilmiştir. Bu sayede Polisler gibi Uzman Jandarmaların da ek göstergeleri 3000 oldu.

Uzman erbaşların ek göstergesi artışları da şu şekilde oldu. Yapılan düzenleme ile 2200 olan ek göstergeleri 3000’e çıkartılmıştır. Bunun sayesinde uzman erbaşlar artık 1 inci derecenin 4 üncü kademesine kadar yükselebilecekler. Yapılan düzenlemede şu ibarelere yer verildi:

3269 sayılı Kanunun 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan “2/3’ü” ibaresi “5/6’sı” şeklinde ve üçüncü cümlesinde yer alan “2200’ü” ibaresi “3.000’i” şeklinde değiştirilmiştir.

Ayrıca Uzman Erbaşların yükseköğrenim durumlarında da düzenlemeler yapıldı. İşte yapılan yeni düzenlemeler:

Uzman erbaşlardan görevde bulundukları süre içerisinde iki yıl süreli yükseköğrenimi tamamlayanlara bir kademe, üç yıl süreli yükseköğrenimi tamamlayanlara iki kademe, dört veya daha uzun süreli yükseköğrenimi tamamlayanlara ise bir derece verilir. İki veya üç yıl süreli yükseköğrenimini tamamlayarak intibakları yapılmış olanların, görevde bulundukları süre içerisinde dört veya daha uzun süreli yükseköğrenimi tamamlamaları hâlinde intibak işlemleri bir defaya mahsus olmak üzere tekrar yapılır. Yükseköğrenimden dolayı bir defadan fazla yapılan intibak işlemlerinin toplamı bir dereceden fazla olamaz.

İki yıl veya daha uzun süreli yükseköğrenimi tamamladıktan sonra uzman erbaşlığa girenler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır.

Bu intibaklar, personelin mezuniyetine dair resmî belgeyi ibraz edip müracaatını yaptığı tarihten geçerli olarak yapılır. Ancak, bunlara geçmişe yönelik maaş ve maaş farkı ödenmez.

İntibak yoluyla yapılacak derece ve kademe ilerlemelerinin nasıl yapılacağı ve onay makamları Uzman Erbaş Yönetmeliğinde gösterilir.

Yükseköğrenim mezunu olmayan uzman erbaşlar, ikinci derecenin altıncı kademesine kadar ilerleyebilirler. Lise ve dengi okul öğrenim düzeyine sahip olanlardan ikinci derece için öngörülen üçüncü veya daha sonraki kademeleri kazanılmış hak aylığı olarak almış olup; üçüncü kademede en az bir yılını tamamlayan, sicil belgelerinin son altı yıllık sicil notu ortalaması sicil tam notunun yüzde doksanı ve daha yukarısı olan ve kademe ilerlemesi yapma şartlarını taşıyanlar, ekli (1) sayılı Cetvelin birinci derecesine yükseltilirler.

Uzman erbaş olarak görev yapmış olanlardan, bu görevleri üzerinden emekli, adi malullük, vazife malullüğü aylığı bağlanmış olanların veya uzman erbaşlık görevi esas alınarak dul ve yetim aylığı bağlanmış olanların aylıkları, uzman erbaşlık görevinin sona erdiği tarihteki en son öğrenim durumları ve bu madde esas alınarak ekli (1) sayılı Cetvele göre yeniden belirlenir. Aylıkların bu şekilde yeniden belirlenmesinden dolayı geçmişe yönelik aylık ve ikramiye farkı ödenmez.”

10 Şubat 2016 tarihli ve 29620 sayılı resmi gazete TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler