Uzman jandarmaların Astsubaylığa Geçişte Yaş Şartının Artırılması Teklifi TBMM’de

3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi Uzman jandarmaların astsubaylığa geçişte yaş şartının arttırılması hedefleniyor.

42360
Daha Fazla Göster

3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi uzman jandarmaların astsubaylığa geçirilmesinde yaş koşulu kapsamındaki üst sınırın, 31 yaş yerine 45 yaşından gün almamış olma yönünde değiştirilmesi, uzman jandarmalığa naspedilmeden önce askeri eğitimde geçen sürelerin hizmet süresinden sayılması ve uzman jandarmaların ek gösterge rakamlarının, derecelerine göre astsubaylar için uygulanan ek gösterge rakamları ile denkleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Subay Astsubay gibi muvazzaf personeli Uzman Jandarmalar, halen İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı’nın yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. Halen çeşitli kademelerde komutanlık yapmakta ve 2013 yılı itibariyle Astsubay kadro ve görev yerlerinde görevlendirilmektedirler.

Uzman Jandarmaların yıllardır çözülmeyen sorunları personeli istifaya ve erken emekliliğe sürüklemekte, kurum içinde de personel arasında huzursuzluklara neden olmaktadır.

Uzman Jandarmalarımızın bir üst statüye geçebilmeleri ve kariyer olarak ilerlemelerinin önündeki engellerin ortadan kaldırılması sayılan yaklaşık 30.000’i bulan uzman jandarmaların daha mutlu ve huzurlu olarak vatana ve millete hizmet etmelerine neden olacaktır.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak eşit şartlarda görev yapan uzman jandarma ve emniyet personeli arasında adaletsiz bir durum oluşmaması açısından; polisin bir üst statüye geçebilmek için sahip olduğu 45 yaş sınırının, uzman jandarmalara da uygulanması gerekmektedir. Uzman jandarmalar için astsubaylığa geçiş yaş sınırı 31 olup, bunun 45’e çıkartılmasıyla güvenlik personelleri arasındaki uygulama bakımından söz konusu adaletsizlik giderilmiş olacaktır.

Subay ve astsubayların harp okulu ve astsubay meslek yüksekokulunda geçen askeri eğitim süreleri fiili hizmet sürelerinden sayıldığı halde, uzman jandarmaların nasıptan önceki bir yıllık askeri eğitim süreleri fiili hizmet süresinden sayılmamaktadır. Dolayısıyla uzman jandarmalar aleyhine bir eşitliksizlik yaşanmaktadır. Bu eşitsizliğin giderilmesi gerekmektedir.

2012 yılında okulları ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından da kadroları kapatılan ve yine kurum tarafından Astsubay kadrosunda görevlendirilen Uzman Jandarmalar için farklı ek göstergenin uygulanması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu nedenle zaten Astsubay kadrosunda görev yapan Uzman Jandarmalara da Astsubaylarda olduğu gibi ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi Anayasanın eşitlik ilkesine uygun olacaktır. Kanun teklifi tam metni ve gerekçeleri için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzman jandarmaların Astsubaylığa Geçişte Yaş Şartının Artırılması Teklifi TBMM’de

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    2 sene geçmiş ses seda yok

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!