Uzmanından Doğu Akdeniz’le İlgili Deprem Uyarısı!

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

63060
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Afrika Levhasının Hızı İki Kat Arttı”

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Habertürk’te yer alan habere göre Melih Baki geçtiğimiz günlerde Bingöl Karlıova’da yaşanan depremin ardından Doğu Akdeniz’deki tehlikeye dikkat çekti. Afrika levhasının ilerleme hızının iki katına çıktığını söyleyen Melih Baki, Doğu Akdeniz’de büyük bir depremin olabileceğini belirtti. 14 gün önce Hatay’da yaşanan depremden sonra 3 gün önce Bingöl’de yaşanan depremlere değinen Baki, Hatay, Adana ve Mersin’in de aralarında bulunduğu Doğu Akdeniz bölümünde önemli hareketliliklerin olduğunu söyledi.

“Afrika Levhası Yılda 6 Santim Hareket Ediyor”

Adana Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Baki, son bir aylık süreçte Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda küçük büyüklüklerde pek çok depremin olduğunu, Bingöl depreminde Doğu Anadolu fay hattının uzantısı olan Bingöl-Karlıova-Erzincan bölümünde bir kırılma yaşandığını ve 5.8 büyüklüğünde deprem ürettiğini ifade etti. Doğu Akdeniz bölgesinde geçmişte çok büyük depremlerin yaşandığını, yüz binlerce kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Bundan 4 – 5 yıl önce Afrika levhasının yıllık olarak 2.5 santimetre kadar hareket ettiğini, ancak son yıllarda bu hareketin yılda 6 santimetreye ulaştığını belirten Melih Baki, bölgedeki tehlikeye dikkat çekti.

“Türkiye’de Üç Riskli Bölge Var”

Türkiye genelinde 3 riskli bölge olduğunu söyleyen Melih Baki bu bölgeleri Marmara, Ege ve Adana’nın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz olarak sıraladı. Doğu Akdeniz’de Afrika ve Arap levhasının bulunduğunu, bu bölgenin depremsellik açısından oldukça önemli olduğunu ifade etti.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!