Vakalardaki Artışın Sorumluları Açıklandı!

İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, koronavirüs sürecine dair önemli açıklamalarda bulunarak “süper bulaştırıcıların” vakaları arttırdıklarını söyledi.

62811
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Virüsü Süper Bulaştırıcılar Yayıyor”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlük olarak açıkladığı vakalar baz alındığında, son rakamlar ile beraber Türkiye’de koronavirüs vakaları tekrardan artış göstermeye başladı. Son 24 saatte bin 195 kişinin virüse yakalanmasının ardından, konuyla ilgili tartışmalara İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner de dahil oldu. Normalleşme sürecinin halk tabanında yanlış anlaşıldığını söyleyen profesör, hastalık taşıyan kişiler ile bulgu tespit edilemeyen taşıyıcıların virüsü bulaştırma risklerinin aynı olduğunu söyledi.

“Vaka Sayısını Arttırıyorlar”

Mustafa Çetiner, konuyla ilgili olarak Amerika’yı örnek gösterdi. New York’ta toplam 5 bin 700 virüs hastasında ateş tespit edilme oranının yüzde 30 olduğunu söylerken, alışveriş merkezleri ve kalabalık bölgelerdeki ateş ölçümünün insanları korumayacağını vurguladı. Süper bulaştırıcı olarak adlandırılan kişilerin vakaların çoğundan sorumlu olduğunu söyleyen Çetiner, bu kişilerin kim olduklarının tespit edilemeyeceğini de belirtti. Çetiner, normalleşme sürecinin el yıkama, maske ve sosyal mesafe ile gelebileceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye’nin Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanı’nın açıkladığı verilere göre, son 24 saatte Türkiye’de 41 bin 13 test yapıldı. Bu testlerin bin 195’i pozitif çıkarken, 15 kişi hayatını kaybetti. Bin 242 kişi ise iyileşti.

Toplam sayılara bakıldığında 2 milyon 541 bin 903 test, 175 bin 218 vaka ve 4 bin 778 vefat görülüyor. İyileşen hasta sayısı ise 149 bin 102 olarak açıklandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!