1. YAZARLAR

  2. Fethi Duhan Çalık

  3. Vakıfbank'tan Katar ve Çin Hamlesi
Fethi Duhan Çalık

Fethi Duhan Çalık

Vakıfbank'tan Katar ve Çin Hamlesi

A+A-

Vakıfbank’ın Katar’da bankacılık faaliyeti yapabilmesi için gerekli izin Katar Finans Merkezi Düzenleyici Otoritesi tarafından onaylandı. Böylelikle artık Vakıfbank Katar’da bankacılık faaliyeti gerçekleştirebilecek.

Bakış Açısı 1:

Bu duruma iki farklı açıdan yaklaşmakta fayda var. Birincisi Katar’da bankacılık faaliyeti yapmak için onay alan ilk Türk bankası olması. Katar ile ülkemiz arasında son birkaç yılda ivme kazanan ekonomik, sosyo-kültürel ve turistik gelişmelerin yanında yaşanan bu gelişme ile ilişkilerin daha da ileriye gideceği aşikâr. Katar Ulusal Bankası’nın Finansbank’ı satın aldıktan sonra böyle bir gelişmenin yaşanması çok da şaşırtıcı olmadı.

Bakış Açısı 2:

İkinci yaklaşım ise bu onayı alan bankanın devlet bankası olması. Özel bir bankanın Katar’ı mı yoksa bir Avrupa ülkesini mi tercih edeceğini düşünürsek tabi ki Avrupa ülkesini tercih edecektir, nitekim edenler de oldu. Devletin kontrolünde bir bankanın Ortadoğu’da ekonomik anlamda oldukça güçlü bir ülkede faaliyet yapması, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Katar ile olan ilişkilerin detaylarına bakılınca zaten kaçınılmazmış gibi duruyordu.

Bakış açısı olarak Ortadoğu’da ticaret yapan Türk işadamlarına destek olması açısından değerli bir hamle olarak görmek daha doğru olur.

Bir Sonraki Adım: Çin

Fakat bu tabi ki Vakıfbank’ın ilk yurtdışı macerası değil. Almanya ve Avusturya’da da zaten faaliyet gösteriyordu. Ayrıca Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih bir sonraki lisans alma başvurusunu pandemi geçtikten sonra Çin olacağını söyledi.

Bu yazı toplam 734 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar