Vakıflar Genel Müdürü Ersoy, restorasyon çalışmalarını kardeş ülkelerde de sürdürdüklerini bildirdi

ANKARA (AA) - Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, restorasyon çalışmalarını sadece Türkiye'yle sınırlı bırakmadıklarını, kardeş ülkelerde bulunan eserlerin korunması ve iyileştirilmesi için de sürdürdüklerini belirtti.Vakıflar Genel Müdürü Ersoy, yapt...

Daha Fazla Göster

ANKARA (AA) – Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, restorasyon çalışmalarını sadece Türkiye'yle sınırlı bırakmadıklarını, kardeş ülkelerde bulunan eserlerin korunması ve iyileştirilmesi için de sürdürdüklerini belirtti.

Vakıflar Genel Müdürü Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada “İstanbul'un manevi ikliminde önemli yere sahip eserlerin restorasyon sürecinin kamuoyu tarafından merak ve heyecanla beklendiğini” belirtti. Ersoy, şunları kaydetti:

“Genel Müdürlük olarak bizlerin ve ilgili tüm paydaşların titizlik ile yaklaştığı tüm eserlerimizde süreçlerimizi planlanan sürelerine ve aslına uygun olarak yaşatma gayreti içerisindeyiz. Köklü geçmişimizi güçlü geleceğe taşıma gayretimiz başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve tüm paydaşlarımızla devam ediyor. Öncelikle son bir yılda ülkemize kazandırdığımız değerlerden bahsetmek gerekirse 84 yıl sonra Fatih Sultan Mehmet Vakfının mülkiyetindeki ve tapusunda olan Ayasofya Kebir Camisi'ni hem inanç hem kültür turizmine kavuşturmanın gururunu yaşıyoruz.”

Fatih Sultan Mehmet Han'ın mirası Galata Kulesi'nin restorasyonunu aslına yaraşır şekilde tamamlayarak hizmete açtıklarını belirten Ersoy, “2,5 asırdır merhamet, paylaşım ve yardımlaşmanın merkezlerinden biri olan Mihrişah Valide Sultan Eyüp İmareti Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in mihmandarı, İstanbul'u fetheden ruh ve iradenin timsali olan Ebu Eyyüb El Ensari Hazretlerinin ismine yakışır bir yer olması konusunda gösterilen hassasiyete sadık kalınarak restore ettik ve aslına uygun olarak yardımlaşmanın adresi olmasına yönelik hizmet etmesini sağlıyoruz.” bilgisini verdi.

Ersoy, Kasım 2020'de restorasyonu tamamlanan ve eşsiz çinileriyle bilinen Eminönü Rüstempaşa Camisi'nin 4 yıllık kapsamlı restorasyonunun ardından ibadete açıldığına işaret ederek şunları kaydetti:

“Trabzon'da Ayasofya-i Sağir Camisi restorasyon çalışmalarının bitmesiyle ziyaret ve ibadete açıldı. Çalışmalarımızı sadece ülkemizle sınırlı bırakmadık. Kardeş ülkelerimizde bulunan eserlerimizin de koruması ve iyileştirmesinde çalışmalarımızı devam ettirdik. Son olarak Suriye'de 4 yıl önce terör örgütü DEAŞ'ın bombalı saldırılarında ağır hasar gören El Bab Ulu Camisi, Bosna-Hersek Saraybosna Başçarşı Camisi ve Travnik Alaca Camisi de yine Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce orijinaline uygun ve özgün nitelikleri korunarak restore edildi.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vakıflar Genel Müdürü Ersoy, restorasyon çalışmalarını kardeş ülkelerde de sürdürdüklerini bildirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!