Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Varisler

A+A-

Toplardamar (ven) sisteminin görevi organ ve dokulardan alınan kanın kalbe taşınmasıdır. Atardamar (arter) sisteminde olmayan hassas kapakçıklar venlerin içinde bulunur ve bu kapakçıklar yerçekimine rağmen kanın kalbe doğru tek bir yönde hareketini sağlayıp geri kaçışı önlerler. Bu kapakçıklar ven duvarı tarafından desteklenir ve sağlıklı çalışabilmeleri için damar duvarının sağlamlığı önemlidir.

Varis, bacak venlerinin genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı hale gelmesidir. Toplumda  yaklaşık % 2 oranında bulunur. Kadınlarda daha sık oluşmaktadır. Ven duvarındaki yapısal bozukluklar ve kapakçıklardaki yetmezlikler varise neden olabilirler.

Ayakta uzun süre çalışması gereken öğretmen, cerrah, diş hekimi, garson, berber gibi kişilerde varis olasılığı yüksektir. Ayrıca varis oluşumunda aileden gelen yatkınlıkta söz konusudur. Hamilelerde varis sık görülür ancak doğumdan sonra bunların çoğu düzelir.

En sık görülen varis, yüzeyel venlerin yapılarındaki bozukluklar sonucu oluşan varislerdir. Şişmanlık, hamilelik, kabızlık ve uzun süre ayakta kalma olayı hızlandırır. Bu varis türünde derin damarlarda sorun yoktur.

Diğer bir varis tipinde ise derin venlerde ve derin ven-yüzeyel ven bağlantı damarlarında ki kapakçıklarda yetmezlik vardır ve derin damarlardan yüzeyel damarlara kaçan kan varis oluşturur.

Uzun süreli varislerde , özellikle ayak bileğinin iç yanında ödem, iltihap, deri renginde koyulaşma ve sonuçta açık yara oluşabilir.

Varisli hastalar, genellikle estetik görüntü ile ilgili yakınmalarla hekime gelirler. Özellikle uzun süre ayakta kalma sonrası bacakta ağrı, şişme, sızlama, yorgunluk hissi oluşabilir. Kadınlarda adet dönemlerinde yakınmalar artar. Varislerden kanama nadir görülür, ancak olursa ciddi kanamaya yol açabilir. Bacakları havaya kaldırma ve lokal baskı ile kanama kontrol altına alınabilir.

Varis tanısı için basit muayene çoğu zaman yeterli olur. Tedavinin planlanması için derin venlerin ve bağlantı venlerinin durumu bilinmelidir ve bunun için muayene sırasında bazı testler yapılabilir. Ayrıca Doppler Ultrasonografi ile venlerin durumu gösterilebilir.

Yakınması az olan hastalarda ve cerrahi riski yüksek olanlarda bazı ilaçlar ve varis çorabı önerilir. Ayrıca zayıflama ve düzenli egzersizler faydalı olur. Varis çorabı bacak venlerinin en boş olduğu anda giyilir. Öncelikle, hasta sırt üstü yatmalı ve bacağını 5-10 dakika yukarı kaldırmalıdır ve ardından varis çorabını giymelidir. Gün içinde ayakta kalındığı süre içinde varis çorabı ile dolaşılmalıdır.

Genelde, ciddi görüntü bozukluğu, ağrı ve şişliğe yol açan varisler tedavi edilmelidir. Tedavide skleroterapi yapılabilir, bu uygulamada küçük varislerin içine küçük enjektörler ile kimyasal bir madde enjekte edilir ve damarlar tahrip edilerek (fibrozis oluşturularak) kapatılır.  Bu tedavi orta ve büyük varislerde daha az etkilidir. Diğer bir tedavi seçeneğide cerrahidir ve burada varisler ameliyatla çıkartılır.

Opr. Dr. Savaş ŞAHİN ( Genel Cerrahi Uzmanı)

 

 

 

 

Bu yazı toplam 370 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.