Vatana ihanetten yargılanacak darbeci komutanların isimleri

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan komutanların isimleri, hepsi vatana ihanetten yargılanacak.

23192
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan komutanların isimleri belli olmaya başladı. Darbe yapmaya kalkışan askerler vatana ihanet suçundan yargılanacaklar. TRT’nin resmi sitesinde gözaltına alınan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan komutanların isimleri açıklandı.Bu kapsamda gözaltına alınan ve arananların isimleri;

Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman ile Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, gözaltına alındı. Trabzon 4. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Tank Kurmay Albay Bahadır Dalgıç’ın darbe girişimiyle ilgili olarak gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Efkan Ala, darbe girişimi soruşturması kapsamında Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem’i görevden aldı. Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Kocaeli’de gözaltına alındı. Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu gözaltına alındı. Tümgeneral Suat Murat Semiz, 1. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Dursun Pak ile JFAC Komutanı Tuğgeneral Recep Ünal gözaltına alındı.

Zonguldak’ın Kilimli İlçesi Emniyet Müdürü Soner Durgun, “darbe girişimine destek olduğu” iddiasıyla gözaltına alındı. Mardin 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan gözaltına alındı. Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek ile Tümgeneral Özkan Aydoğdu gözaltına alındı. Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper, Muğla’nın Marmaris ilçesinde gözaltına alındı. Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan ile Iğdır Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ekrem Küçükberber gözaltına alındı. Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya ile Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz gözaltına alındı.

Amasya’da 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz gözaltına alındı. Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal hakkında da gözaltı kararı verildi. Konya’da sürdürülen operasyonda, aralarında Konya Bölge Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu’nun da bulunduğu 2’si polis 7 kişi gözaltına alındı. Konya 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Şırnak’ta Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan ile 2’si binbaşı 3’ü yüzbaşı 309 asker yakalandı. Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper gözaltına alındı.

3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar ile 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal gözaltına alındı. 5. Piyade Er Eğitim Tugay ve Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır gözaltına alındı. Edirne’de 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı gözaltına alındı. Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken’in gözaltına alındı. 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı ve 9. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Yetkin ile 3’ü subay 4 askeri personel gözaltına alındı. Kayseri’de FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili Jandarma Kurmay Albay Emre Fırat gözaltına alındı. 

Tunceli’nin Hozat ilçesindeki 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı ile Pertek ilçesindeki 1. Motorlu Piyade Tabur Komutanlığında görevli, Albay Suat Erdoğmuş, Kurmay Yarbay Cömert Boncuk, Kurmay Yarbay Eyüp Şengöz, Kurmay Binbaşı Oğuz Ünal ve Yüzbaşı Erdem Çalışkan’ın gözaltına alındı. Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek ile yardımcısı Albay Alican Erkilitlioğlu gözaltına alındı. Hakkari Dağ ve Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal, Van Jandarma Asayiş Komutanlığı Askeri Mahkemesinde görevli 4 hakim ve savcı, Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Kandır ve İlçe Komando Bölük Komutanı Yıldırım’ın gözaltına alındığı açıklandı..

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!