1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. Vatandaş Gıda Harcamasına Ayırdığı Bütçeyi Düşürmüş
Vatandaş Gıda Harcamasına Ayırdığı Bütçeyi Düşürmüş

Vatandaş Gıda Harcamasına Ayırdığı Bütçeyi Düşürmüş

Türkiye İstatistik Kurum TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı Bütçe Araştırması verilerine göre 2003 yılında gelirinin

A+A-

Türkiye İstatistik Kurum TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı Bütçe Araştırması verilerine göre 2003 yılında gelirinin % 26'nı kiraya ayıran Türk halkı 2013 yılında ev sahibi olarak gelirinin kiraya ayrılması  % 24'e geriledi. Lakin Ulaşım giderleri neredeyse 10 yılda 3'e katladı ve kiradan arttırılan para ulaşımda harcanmış oldu.

Vatandaş; 2003 yılında gelirinin %8.3'ünü ulaştırma için harcarken 2013 yılında burakam %17'ye yükseldi. Bu yükselişte 10 yıl içersinde 30 dolardan 100 dolara fırlayan petrol fiyatlarının da etkisi bulunuyor.

Milli Gelir 2003 yılından 2013 yılına kadar geçen 10 yıllık süreçte 3 kat büyüdü. Fakat Milli Gelirin büyümesi ile vatandaş gıda harcaması için ayırdığı bütçeyi düşürdü.Gıda harcamasında ayrılan bütçe % 32.3'ten % 22.5'e geriledi. Restorant ve lokantalara aile bütçelerinde ayrılan pay ise %3.3'ten %5'e yükseldi.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.