Ve Beklenen Açıklama! Türkiye Koronavirüs İlacını Üretti!

TÜBİTAK Covıd-19 Türkiye Platformu bünyesinde çalışan bilim insanları tarafından geliştirilen Favipiravir adlı ilacın müjdesi verildi.

62740
Abone Ol
Daha Fazla

Yerli İlaç Müjdesi Verildi

Türk mühendisler tarafından büyük bir hızla üretilen ve dünyaya ihraç edilmeye başlanan yerli solunum cihazının ardından, yepyeni bir müjde daha verildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Medipol Üniversitesi ile Atabay İlaç işbirlikleriyle, COVID-19 vakalarında kullanılan ve etkili sonuçlar vermesiyle bilinen Favipiravir adlı ilaç 40 günlük süreçte üretildi.

Rekor Sürede Üretildi

İlaç, toplam 32 kişi önderliğinde ve Mustafa Güzel ile Zeynep Atabay Taşkent koordinasyonunda sadece 40 gün gibi kısa bir sürede üretildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret eden isimler, resmi bir şekilde ilacı görücüye çıkarmış oldu.

Bakan Mustafa Varank konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunurken, Türk hekimlerinin Covid-19 salgınındaki vakalarda etkili sonuçlar veren ilacı üretmeleri ile ilgili olarak gurur duyduğunu söyledi. Yerli koronavirüs ilacının ruhsatı alındıktan sonra tedavide kullanılacağının ve ihraç edileceğinin müjdesini verdi.

“Öncü İşlere İmza Atacağız”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Covid-19 Türkiye Platformu bünyesinde ortaya çıkan tüm projelerle beraber çalışmalardan olumlu neticeler almayı beklediklerini söyledi. Bu kadar kısa bir süre içerisinde ilacın üretilmesinin büyük bir başarı hikayesi olduğunu söyleyen Bakan, “Yerli yoğun bakım solunum cihazı da acil bir ihtiyaçtan doğmuştu. Milli Seferberlik ruhu ile cihazı ürettik. Cihazı hem ülkemizde hem de dünyada tanıttık. TÜSEB ile beraber klinik çalışmaları tamamlayarak dünyaya çare olacak işlere bilim insanları ile imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüz yüze yapılan son kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunarak ilaç hakkında ilk bilgileri vermişti. Erdoğan, salgın vakalarında etkili sonuçlar veren ilacın yerli hekimler önderliğinde üretilmeye başlandığını söylemişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    Bu nasıl yerli ilaç ? Adı Favipiravir ,bari adını coronasavar koysaydınız.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!