VEDOP Nedir? Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vergi dairelerinde yapılan işlemlerin online ortama aktarılması projesine VEDOP ismi verilmiştir. Detaylar mymemur.com.tr’de!

VEDOP
VEDOP
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu kurumları, vergi mükellefleri bu sistem üzerinden sorgulama yapma imkanına sahiptir. İlk önce pilot uygulama olarak sunulan VEDOP, projenin geliştirilmesi ile I ve II isimlerini almıştır, istenilen düzeyde verim alınmasının ardından VEDOP III, adıyla ülke çapında kullanılmaya başlanmıştır. 1200’den fazla vergi dairesinin bağlı olduğu ağ, her gün yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. VEDOP Sorgulama işlemi Ticaret Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Vergi daileri önünde uzun bekleme sürelerinin önüne geçerek zaman kayıplarını ortadan kaldırmak adına tüm işlemlerin akıllı cep telefonlarından yapılmasının önü açılmıştır. Böylece işlem hızı artmış, vergi dairelerindeki iş yükü azalmış ve verimlilik yükselmiştir.

VEDOP Nedir?

VEDOP Nedir?
VEDOP Nedir?

Vergi daireleri işlemlerinin daha hızlı, akıcı ve sistematik bir hale gelmesi için oluşturmuş online projedir. Proje ile bilgiler, veriler ve işlemler online kanallara aktarılmıştır. Bu sayede vergi daireleri önünde beklemenin azaltılması ve işlemlerin çok daha çabuk tamamlanması amaçlanmıştır. Bu proje, pilot uygulama olarak kullanıldıktan sonra verim alındığı fark edilmiş ve tüm ülkede kullanılması için çalışmalar yapılmıştı. Şu anda da VEDOP III ismi ile ülkemizde vergi dairelerinin online kanalı olarak hizmet vermektedir. İşlerin pratik ve kolay bir hale gelmesinde büyük rol oynamıştır.

VEDOP Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sorgulama işlemi Ticaret Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Online işlemler sekmesine tıkladıktan sonra, “Detaylı beyan durum sorgulama” kısmına tıklandığında beyanname sorgu sayfası açılacaktır.

Beyanname numarasını gerekli alana yazdıktan sonra “sorgula” butonuna basılması yeterlidir. Daha sonrasında beyanname hakkında bilgilerin bulunduğu bölüm açılacaktır. Açılan bölümde beyannamenin, AZO durumu, Aktarılma durumu ve Çıktı Seri Numarasına ilişkin bilgiler yer almaktadır.

  • ETGB: Hızlı Kargo taşıyıcılar yani operatörlerin elektronik ortamda düzenlediği belgedir.
  • AZO durumu: Beyannamenin AZO sistemine aktarılıp aktarılmadığı hakkındaki bilgileri içermektedir.
  • Çıktı Seri No Denetim: Beyannamenin çıktı seri numarasını göstermektedir.

Beyannamenin kapanma durumunda bu ekranda yer almaktadır. Ayrıca Gümrük VEDOP sorgulama sonuçlarını vermesi açısından vergi mükelleflerine kolaylık tanımaktadır.

VEDOP Şifresi Nasıl Alınır?

Şifresi Nasıl Alınır?
Şifresi Nasıl Alınır?

Vergi dairelerine yazılı olarak müracaat edildiğinde şifre alınabilmektedir. Alınan şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra ödemelerinizi, tahakkuklarınızı ve beyannamelerinizi görüntüleyebilirisiniz. Şifreler ilk giriş için 6 hane olarak verilmektedir. Kullanıcılardan daha sonra bu şifreyi değiştirmeleri istenmektedir. Kolayca bulunabilecek bir şifre olmaması, harf ve rakamların kullanılması gerekmektedir. Ayrıca belli zaman aralıklarında şifrenin değiştirilmesi de kullanıcının yararına olacaktır.

Mevcut şifrenin unutulması durumunda ise vergi dairesine tekrar başvurarak yeni bir şifre alınabilir. Kullanıcı adınız aynı kalacak şekilde size yeni bir şifre verilir ve bu şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Verilmiş olan yeni şifre içinde yukarıda ki işlemleri yapmanız tavsiye edilmektedir.

Güncel Virman Saatleri – 2021

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
VEDOP Nedir? Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!