Veraset ve İntikal Vergisi Nedir?

Vergi sisteminde bulunan dolaysız vergilerdendir. Yükümlü olan kişi kendi vergisini ödüyorsa ve bu vergi başka kişilere devredilmiyorsa bu vergiye dolaysız vergi adı verilmektedir. Detaylar...

68362
Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kişi miras veya vasiyetle bir servete sahip ise veraset ve intikal vergisi, bağış veya başka durumlarla elde ediliyorsa da intikal vergisi ödemekle yükümlüdür. Veraset ve intikal vergisi bir kişinin ölümüyle Türk Medeni Kanunu’na göre hukuken gaiplik ve yapılan bağışlamalarla ödeme yükümlülüğüne tabidir. Kişinin ölümü üzerine malları, hakları ve borçları, Türk Medeni Kanunu maddelerine göre mirasçılara geçmektedir. Kanunla oluşan mirasçılığa “kanuni mirasçılık” mirası bırakanın iradesiyle meydana gelen mirasçılığa da “mansup mirasçılık” adı verilir.

Veraset ve İntikal Vergisinin Ödemeleri Ne Kadar?

Veraset ve İntikal Vergisinin Ödemeleri Ne Kadar?
Veraset ve İntikal Vergisinin Ödemeleri Ne Kadar?
  • İlk 350.000 TL için veraset yoluyla intikallerde vergi oranı %1, ivazsız intikallerde vergi oranı %10
  • Sonra gelen 850.000 TL için veraset yoluyla intikallerde vergi oranı %3, ivazsız intikallerde %15
  • Sonra gelen 1.800.000 TL için %5 veraset yoluyla intikallerde vergi oranı %5, ivazsız intikallerde %20
  • Sonra gelen 3.300.000 TL için %7 veraset yoluyla intikallerde vergi oranı %7, ivazsız intikallerde %25
  • Matrahın 6.300.000 TL’yi aşan bölümü için veraset yoluyla intikallerde vergi oranı %10, ivazsız intikallerde %30

Ödemeleri Kimler Yapar?

Ödemeleri Kimler Yapar?
Ödemeleri Kimler Yapar?

Veraset ve intikal vergi beyannamesini kendisine mal verilen gerçek veya tüzel kişiler verir. Türkiye sınırları içinde bulunan malların, TC. uyruğundaki kişilere ait malların, veraset yoluyla veya başka bir şekilde hibe yoluyla ya da karşılıksız herhangi bir şekilde bir kişiden diğer kişiye intikali veraset ve intikal vergisine tabi tutulur.

Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda bulunan kişiler, yurt dışında veraset yoluyla veya hibe yahut karşılıksız herhangi bir şekilde mal edinmeleri durumunda beyanname vermek zorundadırlar. TC. uyruğunda bulunan bir şahsın Türkiye sınırları dışında bulunan malını veraset yoluyla ve ikametgahı Türkiye’de olmayan yabancı kişiler, veraset ve intikal vergisine tabi olmadıkları için beyanname vermezler. Verginin matrahı, Vergi Usul Kanunu’na göre hesaplanan tutardan vergi borçları, gazeteye verilen ilan masrafları gibi borçların çıkarılması ile netleşir. Varisler kalan malları Veraset ve İntikal Vergisi Kanunun’ da bulunan değerleme ölçülerine göre belirleyecektir. Bu kanunda değerleme ölçüsü bahsedilmeyen mallar için Vergi Usul Kanunu’nun servetleri değerleme koşulları dikkate alınır.

Kurumlar Vergisi Nedir?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!