Vergi affı kanununun uygulama esasları açıklandı

Vergi affı olarak bilinen Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun Genel Tebliği, 23 Ağustos 2016 Tarihli ve 29810 Sayılı Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yapılandırmaya ilişkin detaylar haberimizde.

23612
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vergi affı olarak bilinen Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 Sayılı Kanun Genel Tebliği, 23 Ağustos 2016 Tarihli ve 29810 Sayılı Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun 19 Ağustos 2016 tarihli ve 29806 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bugünkü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Tebliğ ile, Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince takip edilen amme alacakları ile il özel idareleri ve belediyelere ait alacakların yapılandırılması, matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi ve bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin hükümlerinin uygulanmasına dair usul ve esaslar belirlendi.

6736 Sayılı Kanun Genel Tebliği’ne göre, Maliye Bakanlığına bağlı tahsil dairelerince takip edilen vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, askerlik, seçim, nüfus, karayolu geçiş ücreti ve RTÜK idari para cezaları, gümrük vergileri, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası prim alacakları ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezaları yeniden yapılandırılabilecek. Ayrıca belediyelerin idari para cezaları, su, atık su ve katı atık ücreti alacakları, belediyelere ödenmesi gereken paylar hariç, beyana dayanan vergilerde ve 2016’ya ilişkin 30 Haziran’dan önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları da yeniden yapılandırma kapsama alınacak.

Yeniden yapılandırmalar 30 Haziran 2016’dan (Bu tarih dahil) önceki dönemi kapsayacak. Düzenlemeden yararlanmak için son gün 31 Ekim 2016 olacak. Spor kulüplerine borçlarını yapılandırma imkanı sağlanırken, 31 Aralık 2011’den (bu tarih dahil) önce olan ve 50 lirayı aşmayan alacaklar da tahsil edilmeyecek. Yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 31 Aralık 2016 tarihine kadar Türkiye’ye getiren gerçek ve tüzel kişiler söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecekler. Vergi affı kanunu hakkında detaylı bilgi ve 6736 Sayılı Kanun Genel Tebliği için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!