Vergi affı kapsamında hangi dönemdeki hangi borçlar silinecek

Kamuoyunda vergi barışı vergi affı olarak nitelendirilen Kanun kapsamında milyonlarca vatandaş çeşitli vergi borçlarının sadece anaparasını yapılandırarak taksitle ödeyebilecek.

23587
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği üzere Kamuoyunda vergi barışı diye adlandırılan 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun 19 Ağustos 2016 tarihli ve 29806 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yaklaşık 10 milyon vatandaşın merakla beklediği kamuoyunda vergi barışı affı olarak nitelendirilen 736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile Devlet; vergi, askerlik para cezası, öğrenci kredisi, trafik, köprü ve otoyol para cezalarına 18 aya kadar taksit imkânı getiriliyor. Ayrıca Devlet vatandaşından alacağının sadece anaparasını isteyecek.

PEKİ, HANGİ BORÇLARA AF GELECEK?

30 Nisan itibarıyla kesinleştiği halde ödenmeyen vergi, resim, harçlar ile faiz, cezai faiz, gecikme faizleri ve gecikme zamları, askerlik, nüfus, trafik para cezaları ile köprü ve otoyol kaçak geçiş, seçim para cezaları yapılandırılabilecek. Kanunla amme alacağı doğan gelir, kurumlar, stopaj, kurumlar stopaj, KDV ve ÖTV ceza ve gecikme zamları bu kapsama giriyor. 120 liranın altındaki cezalara af geliyor. Karayollarında 12 liranın altındaki geçiş ücretleri de alınmayacak.

BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Bu kapsamdan yararlanmak isteyen vatandaşlar, 31 Ekim 2016 tarihine kadar vergi dairelerine ve sosyal güvenlik kurumu dairelerine müracaat ederek borçlarını yapılandırabilecek. Yapılandırma ki tüm borçlar ÜFE ve TÜFE’ye göre yeniden yapılandırılıyor. Mükelleflerin yeniden yapılandırma için açılmış davalardan vazgeçmeleri gerekecek.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. iyi de hgs için nereye kafa vuracağız

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!