Vergi Dilimi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Herhangi bir işte çalışan ve bir geliri olan herkes vergi vermek ile yükümlüdür. Ancak gelir vergisi sabit bir ücret dahilinde değildir. Çalışılan işe göre değişiklik göstermektedir.

featured

Gelir vergisi sabit bir ücret dahilinde değildir. Çalışılan işe göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple vergi diliminin ne olduğu ve nasıl hesapladığına dair detaylı bilgilerin bilinmesi, gelir vergisi veren kişiler için faydalı olmaktadır. Vergi dilimi hesaplamaları ve verilecek vergi tutarları her yıl farklılık göstermektedir. Bu miktarlar, yıldan yıla göre değişiklik gösteren bazı parametreler baz alınarak hesaplanmaktadır.

Vergi Dilimi Nedir?
Vergi Dilimi Nedir?

Vergi dilimi, çalışan kişilerin görevlerini yerine getirmeleri neticesinde sağladıkları kazançtan alınacak vergi oranı olarak ifade edilebilmektedir. Bu ifade toplam gelirin belirli bir yüzde üzerinden hesaplanması ile alınmaktadır ve artan oranlı bir sistemdir. Daha anlaşılır bir ifade ile vergi dilimi, çalışan kimselerin elde ettikleri gelir üzerinden devletin sağladığı orantısal bir kesinti olarak ifade edilebilmektedir. Vergi tarifeleri, ücretli kişiler için uygulanması gereken gelir vergisi tarifesi ve ücret dışı gelirler için uygulanacak gelir vergisi tarifesi olarak iki farklı şekilde ele alınmaktadır.

Vergi Dilimi Nasıl Hesaplanır?

Nasıl Hesaplanır?
Nasıl Hesaplanır?

Gelir vergilerinin hesaplanma yöntemleri değişmez ancak değerlendirilen oranlar yıldan yıla farklılık gösterebilirler. Vergi oranlarının kazanca göre dağılımı Maliye Bakanlığı tarafından değerlendirilerek her sene bu oranların duyurusu yapılmaktadır.

Gelir vergisi dilimlerinin hesaplanabilmesi için öncelikli olarak o sene elde edilen toplam kazancın hesaplanması gerekmektedir. Elde edilen kazanca göre gelir vergisi kesintisi farklılık gösterebilmektedir. Doğru orantılı olarak kazanç arttıkça gelir vergisi oranı da artış göstermektedir. Gelir vergisi dilimi, çalışan kişinin kazandığı brüt ücretten, işsizlik sigortası işçi payı ve SGK işçi payını eksiltildikten sonra belirlenebilmektedir.

Vergi Dilimi Ne Zaman Sıfırlanır?

Sigortalı bir işte çalışan kişilerin mevcut işlerinden ayrılarak başka bir işverene bağlı olan bir kurumda işe girmeleri durumunda gelir vergileri sıfırlanmaktadır. Eğer kişi, aynı işverene bağlı farklı bir iş yerinde yeni bir işe başlıyor ise gelir vergilerinin sıfırlanması imkanı bulunmamaktadır. Çalışan kişi emeklilik veya askerlik gibi sebeplerden işinden ayrılarak daha sonra yeniden aynı iş yerinde göreve başlamış ise yine aynı işveren ile çalıştığı için gelir vergisi sıfırlanmamaktadır.

İnternetten Vergi Borcu Ödeme Nasıl Yapılır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vergi Dilimi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!