Veteriner Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Veterinerler dünya üzerinde yer alan binlerce hayvan türünün sağlığından sorumlu olan kişilerdir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65053
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayvanların sağlıklı bir şekilde yaşamına devam etmesi, sorunsuz bir şekilde üreme yapması ve bakım dönemleri gibi farklı aşamalarda kontrolü sağlayan kişiler veterinerler olmaktadır. Oldukça önemli ve bir o kadarda değerli bir meslek, bazı kişisel özellikler ve niteliklerde gerektirmektedir. Bununla beraber herhangi bir hayvana karşı alerjinin veya korkunun olmaması da son derece önemlidir. Birçok kişinin aklına takılmak da olan, gereken şartları ve hangi okulları bitirerek bu mesleğe girebileceği yazımızda derledik.

Veteriner Nedir?

Tabiat içerisinde bulunan binlerce farklı hayvanın sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebilmeleri adına bakımlarını yapan kişilerdir. Çalıştıkları yere getirilen hayvanlara veya ihbar üzerine gittikleri yerlerdeki canlılara gerekli müdahaleleri yaparlar. Hayvanların hastalanması, yaralanması veya tıbbi müdahale gerektiren bir sorun ile karşı karşıya kalması durumunda en doğru hamleyi yapacak kişilerdir. Tedavi sonrasında da hayvanların standart yaşamlarına devam edebileceği noktaya kontrollerini sağlamaktadır. Halk arasında baytar adı da verilen bu meslek grubunda bazı görev ve yükümlülükler de bulunmaktadır. Bu mesleğe girmek isteyenlerin, bu görev ve yükümlülüklere dikkat etmesi gerekmektedir.

Veteriner Ne İş Yapar?

Veteriner Ne İş Yapar?
Veteriner Ne İş Yapar?

Genel bağlamda toplum tarafından hayvan sağlığını takip edilebilir kılma dışında çok sayıda farklı göreve de sahip durumdadır. Birçoğu toplum tarafından bilinmeyen veya az bilinen görevden mesleğini daha da detaylı kılan unsurlar da yer almaktadır.

 • Hastalık sahibi hayvanların muayenesini yapmaktadır. Bununla beraber hayvanın yaşadığı hastalığın tanısını koymak ve hastalığın seviyesine, aynı zamanda da önemine göre ilaç veya ameliyat tedavisi yöntemine karar vermektedir. Hayvanın sağlığı tamamıyla onların elindedir.
 • Salgın hastalıkların önüne geçmek ve daha geniş bir şekilde yayılmasını engellemek amacıyla küçükbaş, büyükbaş ve kümes hayvanlarının muayenelerine belirli zamanlarda gerçekleştirmektedir.
 • Hayvanların yapacakları doğumlarda hayvanlara yardımcı olarak onları gerekli aşıları yaparlar ve sorunsuz, sağlıklı bir doğuma ön ayak olurlar.
 • Hayvan üretimi yapan yerlere hem salgın hem de hayvanın kendi içinde yaşayacağı hastalıklar ile ilgili olarak bilgiler vererek önlemleri erkenden alırlar.
 • Hayvan ıslahında bulunarak cins yetiştiriciliği konusunda çeşitli çalışmalar gerçekleştirirler.
 • Bununla beraber suni tohumlama çalışmalarını da yönlendirebilir.
 • Yapmış olduğu mesleğin öneminden dolayı hayvan hastalıkları ile ilgili güncel gelişmeleri yakından takip etmelidir. Böylelikle yeni bir gelişme sonucunda hayvanların hastalık veya farklı bir durumunu daha kolay bir şekilde tespit etme şansı elde ederler.
 • Hayvan hastalıkları konusunda araştırmalar gerçekleştirerek bazı yeniliklerin de öncüsü olabilir.

Veterinerlerin Çalışma Alanları

Bu kişiler meslekleri gereği pek çok farklı alanda çalışma imkânına sahip durumdadır. Kamu sektöründe veya özel sektörde çalışma imkanı bulunanlar pek çok özel kuruma da giriş yapabilme şansına sahiptir.

 • Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na bağlı olan İl ve İlçe Hayvan Sağlığı müdürlükleri bünyesinde çalışabilirler.
 • Genel Müdürlüğü’nde bazı hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında çalışma imkanları vardır.
 • Et ve Balık Kurumunda,
 • Süt Endüstrisi kurumunda,
 • Belediyelerde,
 • TÜBİTAK’a bağlı olan araştırma laboratuarlarında,
 • Ordu Hayvan Sağlığı ile gıda kontrol hizmetleri bölümünde,
 • Hayvan barınaklarında,
 • Kontrol ve Araştırma Enstitüleri bünyesinde,
 • Kesimhanelerde ve
 • Türkiye Jokey kulübüne bağlı olarak faaliyet gösteren hastanelerde çalışma şansı elde eder.

Veteriner Nasıl Olunur?

Bireyler hangi şartlar sonucunda bu mesleğe adım atabilme şanslarının olduğunu merak etmektedir. Öncelikli olarak üniversite mezun olmak şarttır. Bununla beraber lise eğitimi sonrasında üniversitelerin veterinerlik bölümleri kazanılmalıdır. Kazanılan bölümler ile beraber toplamda 5 yıllık eğitim süreci adayları beklemektedir. Üniversite sınavını kazanan ve bu bölüme girmeyi başaran öğrenciler 5 yıllık bir eğitim sürecinin ardından mezuniyet belgelerini almaktadır. Türkiye’deki üniversitelerde veterinerlik bölümleri 4 yıl pratik ve teorik eğitimler üzerinden devam etmektedir. 4 yılı başarı içerisinde tamamlamayı Başaran öğrenciler ardından son senelerine intörn olarak geçirmektedir.

Bu süre zarfında bir nevi staj sayılan intörnlük ile beraber veteriner hekimlerden uygulamalı dersler alınmaktadır. Aynı zamanda adaylar, bu süre zarfında hayvanlar üzerinde tedavileri yakından görerek tecrübe kazanmaya devam etmektedir.

Stajyer veteriner adı ile geçen son yılın ardından başarılı olan öğrenciler mezuniyet belgelerini alarak veterinerlik bölümünü bitirirler.

Veterinerlere KPSS Şart Mı?

KPSS Şart Mı?
KPSS Şart Mı?

Mezun olmalarının ardından gerek özel sektörde gerekse de kamu sektöründe iş bulma şansına sahip durumdadır. Bu meslek grubunun kamu sektöründe iş bulabilmesi adına Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmesi şarttır. Sınav sonrasında alınan puan ile gerçekleştirilen tercihler sonucunda adaylar kamu kurumları ile sözlü mülakata girmektedir. Bu aşamayı da geçen kişiler, veteriner olarak devlet bünyesinde çalışmaya başlayabilir.

Veteriner Olmak İçin Gereken Kişisel Özellikler

Son derece önemli bir meslek grubu olup çalışma alanı gelen tüm hayvanların sorumluluğu taşınmaktadır. Bu nedenle kişiler tedavi uygulama sırasında son derece dikkatli olmalı ve aynı zamanda bazı yeterliliklere de sahip olmalıdır.

 • İnceleme ve araştırma yapmaya meraklı olmalıdır. Her zaman yeniliğe açık ve kendini geliştirmek için istekli olmaları mesleki deneyim kazanma anlamında kendilerine artı değer katar.
 • İyi bir gözlemci olarak gerek çalışma hayatlarında gerekse de intörn olarak görev aldığı dönemlerde mesleğe meraklı olmalıdır.
 • Adaylar kimya ve biyoloji gibi fen bilimlerinin en önemli unsurlarına hakim olmalıdır.
 • Hayvanlarla ilgilenmekten ve vakit geçirmekten keyif almak bu mesleği daha da keyifli bir şekilde yapmalarını sağlamaktadır. Mesleği eline aldıktan sonra tüm çalışma sürecini hayvanlarla beraber geçirecek olan bu meslek grubundaki kişiler doğal olarak canlılarla iyi bir şekilde anlaşmalıdır.
 • Sorumluluk sahibi olmalıdır. Birçok farklı canlı türü, tedavi veya doğum gibi sebeplerden dolayı kendilerine getirilir. Bu nedenle v hayat kurtarma veya doğum yapma gibi olaylarda sorumluluk bilincinde olmalıdır.
 • Zaman zaman risk içeren operasyonlar da gerçekleşeceği için soğukkanlı bireyler olmalıdır.
 • Bu riskli durumlarda ani müdahale becerisinin geçerli olması son derece önemlidir.
 • Sabırlı olup düzenli ve dikkatli bir şekilde çalışmalı, koordinasyonu iyi bir şekilde sağlamalıdır.

Veteriner Ne Kadar Maaş Alır?

Kamu ve devlet bünyesinde ayrı ayrı iş olanaklarına sahip durumdadır. Devlet bünyesinde çalışmakta olanlar, çalıştıkları kuruma, bölgeye, şehre ve medeni durumlarına bağlı olarak farklı dilimlerde maaşlar alabilmektedir.

Genel anlamda kamu sektöründe çalışmakta olan veterinerler 6 bin 500 TL ile 8 bin TL arasında maaş almaktadır. Bu maaş miktarları, bahsi geçen durumlara göre farklılık gösterebilmektedir.

Özel sektörde ise minimum ve maksimum maaş dilimleri arasındaki pay son derece fazla olup, asgari ücretin üzerindeki bir minimum sınır ve 10 bin TL’yi geçen maksimum sınırlardan söz etmek mümkündür.

Doktor Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Veteriner Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!