Vinç Operatörü Nedir?

Vinç operatörü, sanayi ve inşaat işletmeleri altında liman ve demirlerde maden ya da buna benzer iş türleri için makine araç ve gereçleri kullanarak taşınmaz derecede büyük olan cisimleri kaldırma, taşıma ve yer değiştirme gibi işlemleri gerçekleştirmek için vinç araçlarını kullanan kişilere denir.

Vinç Operatörü Nedir?

Vinç operatörü, kolay gibi görünen bu iş kolay gibi gözükse de detayına ve ince işçiliğine bakıldığında zor ve tehlikeli olan meslek grupları arasındadır. Ufak da olsa hataya meyilli iş ve hatalı iş sonucunda büyük kazalara yol açabilir. İşin zorluğunun yanı sıra, operatör meslek grupları ensek vardiyalı çalışma şekline tabi tutulmuştur.  Bunların yanı sıra vinç operatörleri hava şartlarının zorlu geçmesine rağmen çalışmaya mükellef tutulurlar. Hava şartlarının da zor geçmesiyle iş üzerinde ekstra dikkatli olunması gerekir ve en ufak bir hataya da yer verilmemesi gerekir. Bu zorluklardan dolayı ya da karşılaşılacak olan kazalardan dolayı kişilerden bu işi yapabilmelerini engelleyebilmek için sağlık raporu da istenilmektedir.

Vinç Operatörü Görevleri

Vinç Operatörü Görevleri

Vinç operatörü vinci kullanıma başlamadan önce ilk olarak vinç kontrolünü sağlarlar. Makinenin sağlamlığıyla güvenilir olup olmadığını kontrol ederek sorunu varsa öncesinde çözebilmek için çeşitli incelemeler yapar. Yani sadece vinci kontrol etmekle yükümlü kalmamakla birlikte bu durumlarda ayrıca kule vincin bağlantılarını da çıkarıp takabilmeyi yapabilmeliler.

Yük taşıma zamanından hemen öncesinde alınacak yer ile aktarılacak yeri belirleyerek çevresel etkilerden oluşan faktörleri ve rüzgarı kadar hesabını yapmak zorundadır. Daha sonra yük alıp taşıma işlemlerini gerçekleştirmeye başlar ve aksi halde sert bir rüzgar sonucu büyük sonuçlara yol açabilir.

İş bitimi sonrasında vinci park haline getirme bağlantıları ile elektriğine kadar bütün sistemleri kontrol edip kapatma işlemi yapılır. Vincin bakım ve onarım işleri de vinç operatörleri sorumluluğundan dolayı vinçte bulunan dişler, mafsallar ve kanca gibi bütün yağlanması gereken yerleri yağlayarak bakımını yapar ve bunun hakkında ayrıca kayıt tutmakla yükümlendirilirler. Genel olarak da vinç operatörleri bu işleri yapmakla sorumludurlar.

Vinç Operatörü Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Vinç Operatörü Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Her isteyen vinç operatörü olmak için aday olamamaktadır. Çünkü bu iş için risk ve tehlike oldukça yüksek olduğu için zor meslek grubu içerisinde yer almaktadır. Her ne kadar vinç operatör talepleri büyük miktarda da olsa herkes bu yük altına giremez. Bunun yanı sıra bu meslekte ülke içerisinde yetişmiş kişi sayısı da oldukça azdır.

Vinç operatörü olmak isteyen aday öncelik olarak MEB onaylı olan operatör belgesi alması gerekir ve bunun sebebi de olası kazalardan sadece vinç operatörü sorumlu tutulduğundan dolayı belgesi ve eğitimi olmayanlar bu işi yapamaz. Operatör belgesi üzerinde MEB’e bağlı olan bütün operatörlük için açılan kurs yerlerinden alınabilir. Kurs yerleri için başvuru yaparak eğitim ve sınavlardan başarılı bir şekilde geçilmesi gerekir ve bu kurs hizmetini uzman öğreticiler verirken Özel Uzmanlar İş Makine ve Operatör Kurs eğitiminde gerekli araç ve gereçler ile görev alınması gerekir.

Mekanik Bakım Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

 

 

Exit mobile version