Virüs Salgını Boyunca İşten Çıkarılanlar!

Türkiye’de milyonlarca işveren ve işçi, tüm dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs pandemisi nedeni ile kendileri adına alınacak kararları merak için bekliyordu.

75732
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özellikle iş yeri değişikliği yapmak isteyen ve sözleşmesinin feshedilmesinin ardından yapılacaklar hakkında birçok kişi araştırma yapıyor. Çalışma ilişkisindeki işin niteliği, işveren veya işçinin isteği doğrultusunda, zaman zaman iş yerini değiştirmek zorunlu bir hale gelebiliyor. Bu kapsamda işverenlerin geçersiz feshe tabii olarak tekrardan işe başlamak adına başvuruda bulunan işçiyi eski işinde, eski şartlarda ve eski iş yerlerinde işe başlatması gerekiyor. Aksi taktirde işverenin, işçiyi işe başlatmadığına yönelik bir karar çıkıyor ve işçiye işsiz kaldığı dönemlerden geçen ücreti ve tazminatı ödeme yükümlülüğü bulunuyor.

İşyerinde Çalışırken Ne Yapılmalı?

İşçinin çalıştığı yerle iş ilişkisi sürerken değişikliğe dair talebi esaslı değişiklik kategorisinde değerlendirilebiliyor. Bu kapsamda işyerinin merkez değişikliği sonrasında işverene öncesinden farklı olarak servis imkanını sağlıyor olması, esaslı değişikliğin dışında kalan bir faktör olarak gösterilir. Bu nedenle de işçi, bu süre zarfında işverenin yer değişikliğine uymak zorunda kalır.

Başka Yerde Nasıl Çalışılabilir?

İşe iade sürecinde merak edilen bir unsur da, işverenin işçiyi farklı bir yerde çalıştırmak üzere işe çağırması durumudur. İşverenin işçinin sürecine son verdiği iş yerinin varlığını devam ettirmesi halinde, işçi eski yerinde çalışmak zorundadır. Aksi taktirde usulsüzlük sebebiyle işçiler birtakım haklara sahip olur.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!